Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'den enerji devine veto

Giriş Tarihi: 27.3.2013 12:20

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kıbrıs Rum Kesimiyle tartışmalı sularda uluslararası hukuka aykırı olarak çalışmalarını sürdüren İtalyan enerji şirketi ENI ile çalışmama kararı aldıklarını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Rüzgan Enerjisi Birliği tarafından ATO Kongre Salonu'nda düzenlenen Rüzgar Enerjisi Çalıştayına katıldı. Çalıştay öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Yıldız, bir soru üzerine, Rum Kesimi ile tartışmalı sularda uluslararası hukuka aykırı olarak arama çalışmalarını sürdüren İtalyan enerji şirketi ENI'nin Türkiye'deki projelerinin askıya alınmasına karar verdiklerini ve bu şirketle çalışmama kararı aldıklarını açıkladı.

Yıldız, İsrail'in Türkiye'den özür dilemesinin ardından enerji alanındaki işbirliğinin nasıl gelişeceği sorusu üzerine bunun siyasi bir konu olduğunu, enerji sektörüyla doğrudan ilgisi bulunmadığını vurguladı.

Çözüm sürecinin Doğu ve Güneydoğu'daki enerji yatırımlarına etkisinin ne olacağı sorusu üzerine Yıldız, daha önce bölgede yatırım yapmaya kalkan müteşebbislerin zaman zaman saldırıya uğradığını hep beraber gördüklerini hatırlattı. Bölgeye yardım yapılırken Kürtlerin haklarını korumak adına yapıldığı öne sürülen saldırıların aslında oradaki vatandaşlara zarar verdiğini anlatan Yıldız, "Çözüm süreciyle beraber, silahların bırakılmasıyla beraber buradaki başta kömür olmak üzere bir çok yeraltı kaynaklarımızın daha hızlı harekete geçeceğine inanıyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'den enerji devine veto
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN