Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Skandalın türevi çıktı

Libor skandalında devleti ve tüketicileri dolandıran bankaların adı türev yolsuzluğuna bulaştı. Rekabeti bozan 16 bankaya ceza gündemde

Giriş Tarihi: 28.3.2013
Küresel faiz Libor'u ortak belirleyerek devleti ve tüketicileri dolandıran, bu nedenle milyarlarca dolar ceza alan bankaların yeni bir skandala daha bulaştığı ortaya çıktı. Yeni skandalın odağında türev piyasaları var. Avrupa'da çoğunluğunu Libor manipülasyonuna bulaşmış bankaların oluşturduğu 16 finansal kuruluşla ilgili soruşturma başlatıldı. 27 trilyon dolarlık CDS piyasasını kapsayan soruşturma kapsamında bankalara ağır cezaların gelmesi bekleniyor. Bankaların kredi türev piyasasında gizli anlaşma yaptığı iddia ediliyor. Bu nedenle finans kuruluşlarının CDS'lerde rekabeti önleyici hareketleri araştırılacak. Üzerinde durulan suçlamalar arasında fiyat kontrolü, bilgi paylaşımı, oligopol dışında kalan firmalara yanlış bilgi verme, piyasaya girmeye engel koyma gibi konular var.

16 BANKA VAR
Soruşturulan bankalar arasında, JP Morgan, Goldman Sachs, Deutsche Bank, Bank of America, Citigroup, Barclays, BNP Paribas, Commerzbank, Credit Suisse, HSBC, Morgan Stanley, RBS, Wells Fargo, Credit Agricole ve Societe Generale bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Skandalın türevi çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN