Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Borsa İstanbul'un gongunu Başbakan çalacak

Giriş Tarihi: 29.3.2013 10:34 Güncelleme Tarihi: 29.3.2013 10:41

İMKB ve diğer tüm borsalar tek çatı altında toplanacak.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Borsa İstanbul'un ilk gongunun, 5 Nisan'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından çalınacağını söyledi.

Babacan, Ankara Ticaret Odası'nın Olağan Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, İMKB'yi, altın borsasını ve bütün borsaları aynı çatı altında topladıklarını kaydetti.


TEK YÜZÜ OLACAK

Ürüne dayalı, elektriğe dayalı menkul kıymetlerin hepsinin Borsa İstanbul çatısı altında toplandığını anlatan Babacan, "Bir bakıma Türk sermaye piyasalarının hem içeriye hem dışarıya bakan tek yüzü olacak bu borsa" dedi. Ali Babacan, söz konusu borsanın Ankara'ya, İzmir'e birer şubesini açacaklarını açıkladı.

Sermaye Piyasası Kurulu'nu (SPK) sıfırdan yeniden oluşturduklarını ifade eden Babacan, Türkiye'de sağlıklı bir kalkınma için sermaye piyasalarının da en az bankacılık kadar güçlenmesi gerektiğinin altını çizdi.


HIZLI KARAR ALINACAK

Ayrıca ihtisas mahkemeleri kuracaklarını bildiren Babacan, sermaye piyasalarında ya da sigortacılıkta çıkan ihtilafların direk götürüleceği ve alanda uzmanlaşmış savcıların ve hakimlerin yer alacağı ihtisas mahkemeleriyle birlikte daha hızlı çalışılacağını, çabuk ve tutarlı kararlar alınacağına inandığını söyledi.


BİZ DEDEDEN BÖYLE GÖRDÜK

Kredi Kayıt Bürosu'na da değinen Ali Babacan, 2008'den bu yana tüm vatandaşların ve şirketlerin banka kredi ilişkilerini, kredi kartı, çek ve senet işlemlerini toparlamış olduklarını söyledi. Bütün bu verilerin artık bilgisayar sisteminde hazır olduğunu dile getiren Babacan, "Ama bu bilgiler aynı zamanda kişisel bilgi ve ticari sır niteliğinde. Bu çalışmalar sırasında bize gelen önerilerden biri şuydu; 'bunun hepsini açalım.' Dedik ki bunun hepsini açınca ne bankacılık sırrı kalır, ne ticari sır kalır. Bizim dededen, babadan öğrendiğimiz, ticaret sırdır" dedi.

Kaynak: Milliyet
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Borsa İstanbul'un gongunu Başbakan çalacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN