Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dört araçtan biri muayenesiz

Araç muayenede tek firma olan TÜVTURK'ün CEO'su Kemal Ören, trafikte bulunan her dört araçtan birinin muayenesiz olduğunu belirtti

Giriş Tarihi: 29.3.2013
Türkiye'de trafiğe kayıtlı 17 milyon 143 bin aracın dörtte biri muayenesiz. TÜVTURK CEO'su Kemal Ören, Türkiye'de her 4 araçtan 1'inin muayenesiz olduğunun ve bu oranın binek dışında daha fazla olduğunu söyledi. Muayenesiz araçların ağırlık olarak motosiklet ve traktörlerden oluştuğunu belirten Ören, "Yaptığımız araştırmalara göre yüzde 23 oranında bir kaçak tespit ettik. Bu da aşağı-yukarı trafikteki dört araçtan birinin muayenesiz olduğu anlamına geliyor" dedi. Kanunlara göre motosikletler ilk üç yılın sonunda ve sonrasında her iki yılda bir periyodik araç muayenesine gitmek zorunda.

REKOR MOTOSİKLETTE

CEO Ören "2012'de bu 2.5 milyon motosikletin 1 milyonunun muayeneye gelmesi gerekirken, sadece 194 bini muayeneye geldi. Bu gruptaki muayene kaçağı oranı yüzde 80" dedi. Trafiğe kayıtlı 1.5 milyon traktör olduğunu da hatırlatan Öner şu bilgileri verdi: "Traktörlerin 440 bininin muayene gelmesi gerekirken, sadece 100 bini geldi. Binek araçlarda ise bu rakam yüzde 10 seviyelerinde."

LPG'Yİ ÖNE TAKAN DA GELİYOR
Ücretsiz muayene tekrarları, egzoz gazı emisyon ölçümleri ve tespit işlemleri ile toplam muayene sayısı 40 milyonu aştı. Muayene sırasında ilginç olaylar ile karşılaştıklarını söyleyen Ören, "Mesela aracın şoför koltuğunun altında LPG tankı olan bir araca rastladık. Bir müşteri ise piknik tüpünü susturucu olarak takmış. Ticari aracın arka kapısının dış tarafına koltuk yaptıran var. Lastiğine dikiş atıp gelen bile var" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dört araçtan biri muayenesiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN