Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EPDK'dan "elektriğe zam" açıklaması

Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 1 Nisan'dan itibaren geçerli bir tarife değişikliği ve elektriğe zam olmadığını bildirdi.

Giriş Tarihi: 29.3.2013 13:41 Güncelleme Tarihi: 29.3.2013 15:27
EPDK'dan yapılan açıklamada, elektrik tarifelerinde değişiklik yapıldığı ve bunun zam olarak yansıyacağı yönündeki haberlere açıklık getirildi.

Açıklamada, ''Kurumumuz tarafından onaylanan ve 1 Nisan'dan itibaren geçerli olacak nihai elektrik tarifelerinde herhangi bir değişiklik olmayıp herhangi bir abone grubundaki tüketiciler için zam yoktur'' denildi.


ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI YILDIZ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik ve doğalgaza Nisan ayında zam yapılmasının söz konusu olmadığını bildirdi.

Yıldız, Meclis'te gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada, gerek doğalgazı gerek elektriği Nisan ayında vatandaşların farklı fiyattan almasının söz konusu olmadığını söyledi.

Maliyetleri incelediklerini belirten Yıldız, ''Şu anda fiyat artışını gerektirecek herhangi bir durum yok'' dedi. Bazı basın yayın organlarında tüketiciye yansıyan değişiklik olduğu yönünde haber yapıldığını anlatan Yıldız, ''Bunun aslı yok. Vatandaşımıza, ticarethanelerimize, sanayicimize yansıyan herhangi bir fiyat artışı söz konusu değildir. Nisan ayında böyle bir şey olmayacak'' diye konuştu.

Yıldız, Türk Petrol Kanunu ile ilgili orman alanlarının petrol aramalarına açılacağı ve TPAO'nun özelleştirileceği yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine, muhalefetin eleştirisinin doğal olduğunu söyledi.

Türk Petrol Kanunu'nun 1954'ten bu yana yapılan bütün düzenlemeleri belli bir sisteme sokacağını ve yatırımcıların önünü açacağını ifade eden Yıldız, ormanların korunmasının Anayasa güvencesinde olduğuna işaret etti. Yıldız, yapılan işlemlerin, Türkiye'nin yerli kaynaklara sahip olmasına dönük olduğunun altını çizerek, uluslararası yatırımcılara özellikle denizlerdeki aramaları açmak istediklerini belirtti.

Yıldız, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hakkında CHP'nin verdiği gensoru önergesinde, suçlamaları kendisinin yanıtlayacağının hatırlatılması üzerine, şöyle konuştu:

''İthamlar, enerji sektörüyle ilgili Kuzey Irak ile ya da Irak ile yapılan anlaşmalarla ilgili. O yüzden Sayın Davutoğlu'nun muhatap alınması doğru değildir. Bu gensorunun muhatabı, aslında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'dır. Muhalefet, uluslararası anlaşma niteliğinde olduğu gerekçesiyle Dışişleri Bakanlığı'na verilen gensoru olduğunu söylüyor. Bakanlar Kurulu'ndan buraya aktarılacak bir uluslararası anlaşma olmadığı için gensorunun Dışişleri Bakanlığı'na verilmesi yanlıştır. 8 bin kilometre ileride Venezuelada, Kolombiya'da operasyon yapmaya çalışan TPAO, nasıl kalkıp da Basra'ya, el Ambar bölgesine ya da Irak'ın herhangi bir bölgesine kayıtsız kalır?''

Yıldız, ''Sayın Davutoğlu Belarus'ta olmasaydı yine gelir miydiniz?'' sorusuna, ''Yine gelirdim çünkü konunun tamamı enerjiyle alakalı'' cevabını verdi.

Bölgesel yönetim ile imzalanan anlaşmanın, merkezi yönetimle imzalanan anlaşmalardan farklı olduğunu belirten Yıldız, ''Türkiye ciddi bir yönetim sergilemektedir. Nerede, ne zaman, nereye imza atacağını, nereye atmayacağını, nerede bulunacağını çok iyi tespit eder'' dedi.

Irak merkezi yönetimiyle 3,5 yıl önce 4 büyük anlaşma yapıldığını anlatan Yıldız, ''Öyle ufak tefek anlaşmalar değil. 25 milyar dolarlık, 5 konsorsiyum üyesiyle yaptığımız ve Türkiye'ye 5,5 milyar dolar civarında hisse düşen anlaşma. Merkezi Irak hükümetiyle yaptığımız anlaşmalar devam ediyor. Böyle bir karmaşa varmış intibası uyandırmak, haksızlıktır. Türkiye'nin muhalefetinde bulunmak, Türkiye'nin yanında bulunmamak anlamına gelmemektedir'' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EPDK'dan "elektriğe zam" açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN