Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fonda para sesi

S&P'den gelen not artırımı Türkiye'yi 60 trilyon $'lık dev fonların ligine taşıdı. Uzmanlara göre emeklilik fonları, hazirandan itibaren Türkiye'ye yatırım akınına hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 29.3.2013
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart&Poor's'un (S&P) önceki gün yaptığı not artırımı Türkiye'ye 'level' (basamak) atlattı. Notun yatırım yapılabilir seviyenin bir altına yükselmesinin Türkiye'yi uluslararası fonlar liginde bir üst kademeye taşıyacağı belirtiliyor. Bazı dev fonlar sadece yatırım yapılabilir seviyedeki ülkelere geliyor. Fitch'in Türkiye'ye yatırım yapılabilir notu vermesi, Moody's ve S&P'de ise bu noktaya bir basamağın kalması şimdiden fonları heyecanlandırmış durumda. PricewaterhouseCooper's (PwC) Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Ortağı Orhan Cem, not artırımının Türkiye'yi trilyon dolarlık kurumsal bazlı fonların ligine taşıdığını söyledi.

ÖNCE TAHVİL ALIRLAR
Türkiye'nin bir süredir 'sıcak para' denilen fonların ilgi odağında olduğunu hatırlatan Cem, şunları söyledi: "Not artışıyla kurumsal emeklilik ya da mortgage denen ve dünyadaki paranın büyük bölümünü elinde bulunduran dev fonların ligine çıktık. İkinci yarıdan itibaren bu fonlar Türkiye'de hazine tahvili alımı gibi denemelere başlayabilir. Türkiye'nin buradan yüzde 1'lik pay alması bile çok büyük kaynak yaratır."

Ellerini hızlı tutsunlar
Türkiye'ye ciddi para girecek, cari açık daralacak ve faizler düşecek. Türkiye'den şirket satın almak isteyenler ellerini çabuk tutsun. Çünkü S&P ve Moody's notumuzu yatırım yapılabilir seviyeye çıkardığında Türk şirketlerinin değeri daha da yükselecek.

Devler nota bakar
Cem Uşaklı/İş Yatırım Ark Fon Yöneticisi
Birçok fon not odaklı hareket ediyor. S&P'nin notu yatırım yapılabilir seviyenin altına çıkarmasının ardından Moody's'in de aynı yönde karar alması Türkiye'nin fonlama maliyetlerini düşürür. Özellikle turizm, havayolu ve altyapı sektörlerine yabancı sermaye girişleri artacaktır.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Fonda para sesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN