Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sıra Moody's'de

Giriş Tarihi: 29.3.2013
S&P'DEN gelen not artırımı gözleri diğer reyting kuruluşu Moody's'e çevirdi. Ekonomi yönetimi ve iş dünyası Moody's'den gelecek not artırımına odaklandı. Çünkü buradan gelecek bir not, Türkiye'yi 'yatırım yapılabilir ülke' statüsüne kavuşturacak.

S&P'nin kararı özür dilemedir
Ekonomİ Bakanı Zafer Çağlayan, "Bu, bir özrün geç dilenmesidir. Moody's'i de notunu gözden geçirmeye davet ediyorum" dedi.

Reytingciler kervan gibi
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye koştukça kredi derecelendirme kuruluşlarının kervan halinde arkadan yavaş yavaş geldiğini belirtti.

Türkiye güneş gibi yükseliyor
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Türkiye bir güneş gibi yükseliyor. Güneş balçıkla sıvanmaz" diye konuştu.

Reytingciler geriden geliyor
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Not artırımı olumlu bir gelişme. Ancak Türkiye'nin hak ettiği not yine verilmedi" değerlendirmesinde bulundu.

Çok önceden alınmıştı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Türkiye'de bu notu yatırımcılar zaten çok daha önceden satın almıştı" dedi.

Bir artış daha gelecek
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, bunun geç kalmış ancak hak edilmiş bir not olduğunu belirtti. Güler Sabancı, "En kısa zamanda yeni bir not artışı daha geleceğine inanıyorum" diye konuştu.

İndirilen notun iadesi oldu
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, kararın not artırımından çok Türkiye'nin daha önce gereksiz yere indirilen notunun iadesi olduğunu söyledi. Özdebir, geçmişte Yunanistan'ın notunun 6 basamak birden artırıldığını hatırlattı.

Moody's kendini sorgulasın
Orka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, "İki kredi derecelendirme kuruluşunun kararından sonra Moody's de kararını sorgulayacaktır" dedi. Orakçıoğlu, dünyadaki yatırım fonlarının Türkiye'ye olan ilgisinin son 3-4 yılda giderek arttığını vurguladı.

Piyasaya not dopingi
S&P'nin Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin bir kademe altına çıkarmasıyla borsa yükseldi, kur ve faiz geriledi. Güne yükselişle başlayan İMKB-100 endeksi kapanışta yüzde 1.26 artışla 85 bin 253 puana ulaştı. Dolar/TL 1.81 seviyesine geriledi. Faiz ise yüzde 1.09 düşüşle 6.34'e indi.

S&P analisti: Siyasi bir karar almadık
Standard&Poor's Türkiye analisti Eileen Zhang, not artışının siyasi değil ekonomik bir karar olduğunu söyledi. Zhang, "Not artışında dış ve iç göstergeler etkili oldu. Ayrıca cari açıktaki azalma ve ihracatın beklenenden hızlı artmasıyla mali hesaplardaki güçlenme de kararımızı etkiledi" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıra Moody's'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN