AB’ye ihracat müjdesi…

Ülkemiz süt ve süt ürünlerine, AB kapısı açıldı.

Giriş Tarihi: 1.4.2013 11:42
İlknur Menlik - ilknur@gidahatti.com

Müjdeli haber, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Başkanı Harun Çallı'dan geldi. Bugün Ankara'da düzenlenen basın toplantısında, Avrupa Komisyonu'nun 21 Mart 2013 tarihli kararıyla ilk etapta, Natura Gıda (Ülker Golf), Tat Konserve (SEK Süt), Aynes Gıda, Pınar Süt, Ak Gıda (Ülker İçim) ve Unilever Türkiye'nin (Algida), 3 Nisan tarihi itibarıyla Avrupa Birliği'ne süt ve süt ürünleri ihracatı yapabilecekleri açıklandı.

Süt ve süt ürünlerimizin AB'ye ihracatının önündeki 12 yıllık yasağın kalkması, tek kelimeyle "olağanüstü" bir gelişme ve altını çizmek gerekir ki bu ülkenin Bakanlığıyla, sanayicisiyle, üreticisiyle gerçekleştirilmiş "olağanüstü gayretlerin" bir sonucudur.

Şüphesiz bu başarıda en büyük pay sahibi, Bakanlığın ASÜD iş birliği ile gerçekleştirdiği ve Nisan 2010'da başlatılan "Türkiye Süt ve Süt Ürünleri Sektörünün AB Pazarına Girişinin Desteklenmesi Projesi"dir. 2009 yılının Dünya Süt Günü'nde kuruluşunu duyuran ASÜD, en öncelikli amacının, Türkiye'nin itibarını zedeleyen bu durumun ivedilikle ortadan kaldırılması olduğunu açıklamış ve kuruluşunun üzerinden bir yıl geçmeden bu önemli projeyi hızla uygulamaya koymuştu. O günden bugüne Bakanlığın yeniden yapılanması, AB'ye uyumlu çıkarılan mevzuat ile hayvancılık ve hayvansal ürün işletmelerinde etkin bir denetim sistemi oluşturması, bunun yanında ASÜD'ün Brüksel nezdindeki başarılı girişimleri ve lobi faaliyetleri bize AB'ye ihracatın kapılarını açtı.

2010 yılından bu yana projenin bütün aşamalarında bizzat bulunmuş biri olarak, bugün geldiğimiz noktayı ve bu başarılı sonucu görmek beni çok mutlu ediyor. Ülkemiz gıda sektörünün itibarı açısından da çok büyük ve önemli bir adım olarak gördüğüm bu sonuç, bana göre, ülkemizin hayvan sağlığı ve hayvansal ürün kalitesinin AB standardına ulaştığının en açık göstergesidir. Bunun yanı sıra başta süt ve süt ürünlerimiz olmak üzere diğer hayvansal ürünler ihracatımızda da büyük artışa sebep olacaktır. 200 milyon dolara yaklaşan süt ve süt ürünleri ihracatımızın artması demek, iç piyasada dönem dönem yaşanan daralmanın da önüne geçecektir.

Ben, ilk etapta ihracat izni alan 6 işletmeyi, sektördeki diğer işletmelerin de takip edeceklerine ve AB gerekliliklerini yerine getiren işletme sayısının kısa zamanda artacağına inanıyorum.

Süt ve süt ürünleri ihracatımız konusunda son olarak, Rusya, Kazakistan, Belarus ve Çin pazarlarında yaşadığımız sıkıntıların da çeşitli Bakanlıklar ile ortak yürütülen çalışmalar sonucunda en kısa sürede çözüme ulaşacağını umuyorum.

ASÜD Kurucu Başkanı ve Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker'in de toplantıda vurguladığı üzere, bugün elde edilen sonuç; "inancın ve azmin zaferidir". Ülkemizi dünyanın en önemli süt ve süt ürünleri ihracatçısı ülkelerden biri konumuna taşıyacak bu zaferin mimarlarını ve katkıda bulunan herkesi tebrik ediyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB’ye ihracat müjdesi…
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN