Adada 12 maddelik formül

Rum Kesimi'nin lideri Anastasiades, krizden çıkmak için 6 ay içinde 12 maddeden oluşan acil önlemler paketini açıkladı. Adada yatırım teşvikleri verilecek, krediler ertelenecek

Giriş Tarihi: 1.4.2013
Güney Kıbrıs Rum Kesimi yeni lideri Nikos Anastasiades, bankaların "infilak" etmesiyle içine girilen krizden çıkılması için 6 ay içinde uygulanacak 12 madden oluşan acil önlemler paketi açıkladı. Anastasiades ayrıca, adanın güney doğusunda "bol miktarda" olduğu tahmin edilen doğalgaz ve petrol gibi hidrokarbon zenginliklerin miktarını ve kalitesini kesinleştirerek tespit edecek çalışmalara başlaması için Noble petrol şirketine talimat verileceğini duyurdu. Rum kesiminde yayınlanan Fileleftheros gazetesine verdiği ilk mülakatında "Kıbrıs sorunu", "Türkiye" ilişkilerine hiç değinmeyen Anastasiades, buna karşın İsrail'in Türkiye ile yeniden yapılandırmaya başladığı ilişkilerin, Güney Kıbrıs'ın İsrail ile geliştirdiği ilişkileri etkilemeyeceğini söyledi. Anastasiades, doğal gaz sondajı için, "önemli olan doğal gaz yataklarının bulunması değil; bunun nasıl kullanılacağıdır" şeklinde konuştu.

KUMARHANE AÇILACAK
Birçok radikal karar alan Rum Yönetimi adanın kuzeyinde KKTC'de olan ancak güneyde bulunmayan kumarhane kozunu da çekecek. Şehir ve Planlama Dairesi ile ilgili birimlerin, kalkınma çalışmalarına 30 gün içerisinde izin vermeye başlanacağını söyleyen Anastasiadis, kumarhane kurulması için yasa tasarısının olgunlaştırılacağını da belirtti.

12 ADIM
İşte adanın 12 radikal adımı ?
Kalkınma projelerini ön gören izinler 30 gün içinde verilecek.
Gelirlerin yatırıma dönüştürülmesini teşvik için vergi muafiyeti.
Yabancı yatırımları cezbedecek kolaylıklar sağlanacak.
Casinoların açılmasına iznin verilecek. (Not:G Kıbrıs'ta kumarhaneler yasak olduğu için Rumların çoğu Türk kesimindeki kumarhanelere gidiyor)
İstihdam yaratacak projelere öncülük tanınacak.
Kredi alanların banka borçlarının geri ödenmesi uzun vadelere yayılacak ve kredi faizleri aşağıya çekilecek.
İşsiz kalanların kredi borçları belirli sürelere ertelenecek.
İşverenlerle çalışanlar arasında yeni sözleşmeler imzalanacak.
Elektrik faturalarında indirim olacak.
AB fonları gençlerin iş bulma olanaklarını artırmak olanaklarına yönlendirilecek.
Dayanışma fonlarından, sadece ve sadece zor durumda kalanlar yararlanacak.
Mal sahiplerinden uyguladıkları kira ücretlerini indirimleri istenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adada 12 maddelik formül
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN