Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akçansa üç yılda ikiye katlayacak

Giriş Tarihi: 1.4.2013

Üç yıl içinde yatırımını ikiye katlamayı hedefleyen Akçansa, yurtdışına yöneldi. Güler Sabancı, barış süreci ve yükselen notla Türkiye'nin hızla büyüyeceğini söyledi

Akçansa İş Ortakları Toplantısı Kıbrıs'ta gerçekleştirildi. Sektör değerlendirilmesi yapılan toplantıda 2013 hedefleri paylaşıldı. Türkiye'nin barış süreciyle çok önemli bir döneme girdiğini belirten Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, "Türkiye için büyük bir şans yakaladık. Bu süreçte doğu ve güneydoğuya büyük yatırımlar gelecek. Oralar büyük değişime uğrayacak. Bu süreç ülkeyi çok ileri taşıyacak" dedi.

NOT GEÇ KALDI
Geçtiğimiz günlerde S&P'nin Türkiye'nin notunu yükselttiğini hatırlatan Sabancı, bunun geç kalmış bir not olduğunu söyledi. Bundan sonra gelecek notların artacağını dile getiren Sabancı, "Türkiye'de borçlanma maliyetleri düşecek. Dolayısıyla ortam daha hızlı büyümeye, daha hızlı yatırım yapmaya müsait" diye konuştu. Sabancı topluluğunun son dokuz yıldır ortalama yüzde 15 büyüdüğünü, söyleyen Güler Sabancı, Türkiye'nin en kuvvetli mali bünyesine sahip olduklarını dile getirdi.

1 MİLYON $'LIK YATIRIM
Önümüzdeki dönemin Türkiye ve Akçansa'nın içinde bulunduğu bölgeler için çok daha iyi olacağını dile getiren Sabancı Çimento Grup Başkanı ve Akçansa Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Göçmen, AkçanSA ve ÇimSA'nın 1 milyon dolarlık yatırım gücü olduğunu belirtti.

İHRACATA MAL KALMAYACAK
Çimento
sektöründe Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun son birkaç yıldır Türkiye'nin geneline göre daha fazla büyüme gösterdiğine işaret eden Göçmen, "Barış süreciyle bölgede gelişim hızla artacak, yeni yatırımlar yapılacaktır. Türkiye'de o kadar büyük bir talep olursa ihracata verilecek mal da kalmayabilir" dedi.

YURTDIŞI YATIRIM ATAĞI
Türkiye 'de ilk hedeflerinin yeni bir fabrika yapmak olmadığını belirten Göçmen, "Çimentoya ihtiyacı olan ülkelerde yerinde yatırım yapmak ve kapasite fazlası olan ülkelerde de mevcut kapasiteleri almak şu anda bizim için daha önemli. Yatırım fırsatları için Ortadoğu ve Balkanlar'daki ülkelere bakıyoruz. Bazı ülkelerdeki siyasi konjonktür, bazı ülkelerdeki de ekonomik konjonktür bazı yatırım kararlarını geciktiriyor" dedi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akçansa üç yılda ikiye katlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN