Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ana uçağında bize yer açın

Çözüm süreciyle umutlanan Güneydoğulu işadamlarından ilginç bir öneri geldi. Başbakan Erdoğan'ın yurtdışı gezilerine katılmak isteyen işadamları, "Başbakan'ın gezilerinde yüzde 15 Güneydoğulu işadamı kotası olursa bölge uçar" dedi

Giriş Tarihi: 1.4.2013
Çözüm sürecinde en büyük rollerden biri de Sivil toplum kuruluşlarına (STK) düşüyor. Sınırın iki yakasını kapsayan gezimiz sırasında sıkça STK'ların bu konudaki projelerine de tanıklık etme fırsatımız oldu. Süreci başından bu yana takip eden Güneydoğu Genç İşadamları Derneği bölgede en aktif çalışan kurumlar arasında yer alıyor. 6 ilden çok sayıda işadamının üye olduğu derneğin başkanı Hakan Akbal, çözüm sürecine ilişkin çok sayıda projede yer aldıklarını ifade ediyor. Derneğin çatı kuruluşu olan Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu ile birlikte Beyaz Mendil projesini başlattıklarını anlatan Akbal, bu kapsamda Diyarbakır ve Van'da çözüme destek aradıklarını ifade ediyor.

GÜNEYDOĞU KOTASI OLSUN

Güneydoğu Genç İşadamları Derneği Başkanı Hakan Akbal'dan da bu noktada ilginç bir çıkış geliyor. Güneydoğulu işadamlarının Başbakan Erdoğan'ın yurtdışı gezilerine katılmayı çok istediğini anlatan Akbal, "Bizim bu noktada bir önerimiz var. Başbakan'ın gezilerinde yüzde 15 Güneydoğulu işadamı kotası istiyoruz. Eğer böyle bir pozitif ayrımcılık yapılırsa bölgenin ekonomik yapısına büyük katkı sağlar. En önemlisi de yurtdışına açılmak ve ihracat yapmak isteyen buradaki işadamlarına büyük bir özgüven ve kolaylık sağlar" dedi.

STK'lardan daha çok destek bekliyoruz
Hakan Akbal'ın bir başka tespitiyse çözüm sürecinde Güneydoğu'dan çok batı illerinin ikna edilmesiyle ilgili. "Bu bölgede zaten herkes savaştan ve belirsizlikten yoruldu" diyen Akbal, "Nevruz'dan sonra bir tek Güneydoğulu STK'lar barışı dillendiriyor. Bu konuda başta iş dünyası olmak üzere Batı'daki STK'lardan daha fazla ilgi rica ediyoruz" dedi.

Bize teşvikleri fakslar mısınız?
Güneydoğulu işadamları ile yaptığımız görüşmelerde geleceğe dönük umut ve hedeflerin arttığı gözlemleniyor. Süreçten cesaret alan birçok isim yatırımlarıyla ilgili hedef büyütmüş durumda. Güneydoğu'da yatırım heyecanını kendilerine gelen telefonlarda da görmeye başladıklarını ifade eden Akbal, "Son haftalarda telefonlarımız susmuyor. Ayrıca dışarıdan birçok yatırımcı. 6. Bölgenin teşviklerini soruyorlar. Bize yatırım ve teşvik imkanlarını fakslar mısınız" diyorlar.

Kadın girişimciler sahaya iniyor
Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Komisyonu Danışmanı Erkut Temiz de Güneydoğu bölgesini karış karış gezerek ticarette kadın girişimcilerin sayısını artırmak için çalışıyor. Bölgede çözüm süreciyle birlikte inanılmaz bir pozitif hava oluştuğuna dikkat çeken Temiz, "Son yıllarda kadın girişimcilerin sayısı hızla artmaya başladı. Biz de onlara elimizden geldiğince destek oluyoruz. Bölgede şuan olumlu bir hava var.Bu havayla birlikte kadın girişimcilerin daha hızlı şekilde sahaya inmeye başladığını görüyoruz" şeklinde konuştu.

Mikro krediye hücum var
Öte yandan Güneydoğu'da kadın girişimciler adeta sessiz bir devrime imza atıyor. Bu girişimlerindeki en büyük itici güç ise mikrokredi çalışmaları oluyor. Kadınlar senetsiz ve teminatsız aldıkları bin-10 bin liralık 46 hafta vadeli krediyle işini kurmak imkânı yakalıyor. Sadece Diyarbakır'da ise 10 bin kadın bu sayede kendi işinin sahibi oldu. Bölgede mikrokrediye olan başvurularda da ciddi artış var. Güneydoğu bölgesinde geçen yılın ilk 3 ayında 650 kredi başvurusu yapılırken bu senenin ilk üç ayındaki başvuru miktarı 925'e yükseldi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ana uçağında bize yer açın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN