Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Süryaniler yatırımla dönüyor

Giriş Tarihi: 2.4.2013

Çözüm süreci yurtdışında yaşayan Süryaniler'i umutlandırdı. Dönüş planı yapanlar, bölgeye yatırım da planlıyor. Avrupa'da kurulu Kürt STK'lar da Güneydoğu'ya yatırımcı çekmek için çalışma başlattı

Çözüm süreci Güneydoğu'da yaşayan her kesimi yakından ilgilendiriyor. Bunlardan biri de bölgede köklü bir tarihe sahip olan Süryaniler. Geçmişte yaşanan olaylar nedeniyle Süryaniler'in büyük bir kısmı başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok farklı ülkesine göç etmiş durumda. Güneydoğu araştırmamızda Süryanilerin de sesine kulak verdik. Diyarbakır'daki Süryani Meryem Ana Kilisesi Papazı Yusuf Akbulut öncelikle bizimle ilginç bir istatistiği paylaştı. Diyarbakır'da yaşayan Süryaniler'in sayısının bugün itibarıyla sadece 40 kişi olduğunu belirten Akbulut, çok önemli bir başka bilgiyi de bizimle paylaşıyor. Nevruz'dan sonra Avrupa'da yaşayan Süryaniler'in kendileriyle irtibata geçtiğini ifade eden Akbulut, "Birçoğu dönmek istiyor. Burayı çok özlemişler. Hâlâ bölgede evleri, tarlaları var. Dönmek için hazırlığa geçenler oldu. Dönenler de var" dedi.

SANATKAR ÖZELLİĞİMİZ VAR

Süryanilerin başta el sanatları olmak birçok alanda oldukça yetenekli olduklarını da ifade eden Akbulut, "Süryaniler Avrupa'da da çok başarılı oldu. Özellikle sanatkâr yanları çok kuvvetli. Türkiye'de bu özelliklerini tekrar kullanabilirler" dedi.

MARDİN'E OTEL AÇACAK
28 yıldır Brüksel'de yaşayan ve Türkiye'ye dönmek için gün sayan Süryani Yusuf Ali Sade ise doğduğu topraklar olan Mardin'e otel yapmayı planladığını ifade ediyor. İki yıl önce dönüş kararı aldığını, çözüm süreciyle birlikte bunu kesinleştirdiğini anlatan Sade, "Eşim de dönmeyi çok istiyor. Çocuklarımın eğitimi Belçika'da devam edecek. Ama biz doğduğumuz topraklara döneceğiz" diyor.

İSVİÇRE'DEN İKİ HEYET DİYARBAKIR'DA
Çözüm umudu Avrupa'ya da uzanmış durumda. Swiss-Kurd Chamber of Commerce'in kurucularından Dr. Gülşen Duran gelinen noktanın Avrupa'da yaşayanları heyecanlandırdığını söylüyor. Duran, "Bu sürecin başından bu yana İsviçre'nin büyük sermayeleri Güneydoğu'ya yatırım için bize başvurdu. Diyarbakır'a iki heyet getirdik. 3 büyük proje için fizibilite çalışmaları başlatıldı" diyor. Yine İsviçre'de yaşayan Diyarbakırlı Bülent Dumanlı da Nevruz sonrası şehirde bir restoran açmak için girişime geçmiş. Erbil ve Dohuk'lu işadamları da Türkiye'den ilginç bir istekte bulunuyor. İşadamları "Eğer Türkiye'den çifte vatandaşlık veya Türk pasaportu alırsak dünya ile ticaretimiz daha da büyür. Bu yönde bir talebimiz var" diye konuşuyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Süryaniler yatırımla dönüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN