Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dava açana kredi cezası

Faizi ortak belirledikleri tespit edilen bankalara karşı ilk davayı açan ANGİAD Başkanı Abdullah Değer, cezalandırıldı. Değer'in Mardin'e yapacağı yatırım için istediği 5 milyon dolarlık kredi reddedildi

Giriş Tarihi: 4.4.2013
Rekabet Kurulu'nun faizleri ortak belirledikleri için 1.1 milyar liralık ceza verdiği bankalar, dava açanlara karşı cephe aldı. Bankaların ortak hareket edip, mevduat faizlerini düşük, kredi faizlerini yüksek tutmaları nedeniyle zarar ettiğini belirterek tazminat davası açan Ankara Genç İşadamları Derneği (ANGİAD) Başkanı Abdullah Değer, bu konuda öncü olmanın bedelini ağır ödedi. İşadamının Türkiye'nin en büyük bankalarına yaptığı kredi başvurusu 2-3 aylık bekleme süresi sonunda reddedildi. 5 milyon dolarlık kredi istediğini anlatan Değer, "Karşılığında 20 milyon liralık teminat verdim. Ancak sudan sebeplerle olumsuz yanıt aldım" dedi.

MARDİN'E YAPILACAKTI

Değer'in verdiği bilgiye göre söz konusu kredi Mardin Kızıltepe'de bulunan benzin istasyonu için kullanılacaktı. İstenilen kredi için verilen 20 milyon liralık gayrimenkul teminatına 5 milyonluk değer biçildi. Buna rağmen de kredi verilmedi. Değer, "Kredinin verilmemesinin nedeni açtığımız kamu davası. Yatırımcı bu tür yöntemlerle sindirilmeye çalışılıyor" diye konuştu.

150 KİŞİNİN İŞİ ENGELLENDİ
Mardin Organize Sanayi Bölgesi'nde bir boya fabrikası yatırımı planlayan Abdullah Değer, bunun için de kredi almak istemiş. Ancak işadamının bu başvurusuna da bankalar olumsuz yanıt vermiş. Değer "2 milyon dolarlık bir yatırımla 100-150 kişiye istihdam sağlamayı düşünüyorduk. Bize yüksek faizler teklif edildi, onu da kabul ettik. Ama yine de kredi verilmedi. Doğu'ya yatırım yapmak istiyoruz fakat bu tür tarife dışı engellerle projelerin önü kesiliyor" şeklinde konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dava açana kredi cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN