Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meslek liseleri OSB'lere taşınıyor

Giriş Tarihi: 5.4.2013 12:36

Pak Grubu’nun 23’üncü okulu olan Başiskele Kartonsan İlk Okulu ve Ortaokulu’nun açılışını yapan Bakan Nihat Ergün, işsizliğin temelinde mesleksizliğin yattığını belirterek, OSB’lerde meslek liseleri kurup, bu sayede Türkiye’deki istihdam alanlarını genişleteceklerini açıkladı.

Eğitim odaklı sosyal sorumluluk projeleri ile Türkiye'nin bu alandaki gelişimine katkıda bulunan Pak Grubu şirketlerinden Kartonsan A.Ş., Kocaeli'nin Başiskele İlçesi'nde okul yaptırdı. Başiskele Kartonsan İlkokulu ve Kartonsan Ortaokulu'nun açılışında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, işsizliğin temelinde yatan en önemli sorunun mesleksizlik olduğunu ifade ederek, "Türkiye'deki istihdam alanlarını genişletmemiz lazım. Bu amaçla tüm yurttaki OSB'ler'de meslek liseleri kuracağız" dedi. Açılışta konuşan Kartonsan A.Ş. Genel Müdürü Haluk İber ise, Pak Grubu'nun 30 yıllık bir geleneğini devam ettirdiklerini belirterek, "İstanbul, İzmir, Düzce, Balıkesir, Sivas ve Kocaeli'de kurduğumuz ilköğretim okulu ile lise, yüksekokul ve öğretmen evlerinden oluşan eğitimin kurumlarımıza 23'üncüsünü ekleyebilmenin haklı sevincini yaşıyoruz" dedi.Başiskele Kartonsan İlkokulu ve Kartonsan Ortaokulu'nda 18 derslik, bilişim laboratuvarı, fen laboratuvarı, konferans salonu ve bir de spor salonu bulunuyor. Okulda 330 öğrenci eğitim ve öğretim görecek.


PROJE KOCAELİ'NDE START ALIYOR

Okulun açılışını yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bir ülkenin girişimcilerinin o ülkenin en büyük zenginliği olduğunu belirterek, "Çünkü o ülkede üretim yapan istihdam sağlayan ve ülkemizin zenginleşmesinde en öneli rol oynayan insanlardır. İş adamlarımızı her zaman destekliyoruz. Ama onlar bununla da yetinmeyip, sosyal sorumluluk sahibi insanlar olarak eğitim meselesinde de ellerinden geleni yapıyorlar" dedi. Kocaeli'nde Milli Eğitim Müdürlüğü ve OSB yönetimi ile birlikte önemli bir toplantı gerçekleştireceklerini açıklayan Bakan Ergün, bu toplantıda eğitimi ele alıp, mesleksizlik sorunun çözümü için geliştirdiğimiz OSB'lerde meslek liseleri kurulmasını içerek ilk adımı atacağız. Bugün işsizlik dediğimiz sorunun en temelinde mesleksizlik yatıyor. Mesleksizlik insanların istihdam alanlarını da daraltıyor. İstihdam alanlarını genişletmek için tüm yurttaki OSB'lerimizde meslek liseleri açacağız" dedi.

Türkiye'nin imkanlarının eskisi gibi olmadığını ve çok iyi noktaya gelindiğini bildiren Bakan Ergün, "Yılda binden fazla okulu bir anda açma imkanına sahibiz. Sadece Başiskele'de şu anda 7 tane okulun yapımı için ihale süreci devam ediyor. 50'ye yakın okulun yapımı da bu yıl içinde ihaleye açılacak ve önümüzdeki dönem eğitime açılacak" dedi. Okulların açılmasının yanı sıra, buna paralel olarak atılması gereken adımlar olduğunu ifade eden Bakan Ergün, "Okullar açmak tabiki çok güzel, ama eğitim kalitesini de artırmamız gerekiyor. Bu noktada da valiliklerimiz, milli eğitim müdürlüklerimiz; öğretmenlerimiz ve velilerimizin birlik içerisinde hareket etmeli" dedi.


HEDEFLER NİTELİKLİ İNSAN KAYNAĞI İLE GERÇEKLEŞEBİLİR

Okulun açılışında konuşan Kartonsan A.Ş. Genel Müdürü Haluk İber ise, Pak Grubu ve Pak Grubu bünyesindeki Kartonsan şirketi olarak eğitim odaklı sosyal sorumluluk projeleri ile Türkiye'nin eğitim alanında gelişmesini ve dünya standartlarına kavuşmasınıdesteklediklerini bildirdi. 2023 vizyonu ile büyük bir kalkınma hamlesi içinde olan Türkiye'nin önüne koyduğu iddialı hedefleri gerçekleştirmek için en önemli gereksiniminin nitelikli insan kaynakları olduğunu söyleyen Haluk İber, "Nitelikli insan kaynaklarına sahip olmanın en önemli aracı modern eğitim kurumları ve yeterli bir eğitim kadrosundan geçiyor. Pak Grubu uzun yıllar Türkiye'nin bu gereksinimine katkıda bulunmak üzere farklı sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiriyor" dedi. Haluk İber, bugün Türkiye'nin pek çok bölgesinde Pak Grubu tarafından eğitime kazandırılmış eğitim kurumları ve öğretmen evlerinin bulunduğuna dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meslek liseleri OSB'lere taşınıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN