Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Offshoreleaks

Vergiden kaçmak için zenginlerin sığındığı offshore zulaları patlamaya başladı. Dünyaca ünlü 38 medya kuruluşu en az 130 bini bulan offshore hesap listesini yayımlamaya başladı

Giriş Tarihi: 5.4.2013

Dünyada offshore bombası patladı. Tıpkı WikiLeaks belgeleri gibi 38 medya kuruluşu listeler yayımlamaya başladı. Vergi kaçakçılığının çok rahat yapıldığı offshore bankalarda hesabı bulunan ünlü isimler belgelerle tek tek ortaya çıkıyor. Söz konusu belgeler başbakanlardan üst düzey yöneticilere, ünlü bir diktatörün kızından İngiliz milyonerlere kadar birçok tanınmış kişinin hesaplarına dair gizli bilgiler olduğunu gösteriyor. Britanya Virjin Adaları'nda bulunan offshore hesaplara ait toplam 2 milyon elektronik posta ve çeşitli belgeleri içeren krizin mali boyutu 32 trilyon doları buluyor. Hesapların sahipleri merkezi Washington'da bulunan Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (International Consortium of Investigative Journalists- ICIJ) sayesinde ortaya çıktı. ICIJ'in merkezine 1.5 yıl önce bir paketle 260 cigabaytlık bilgi ve belge geldi.

170 ÜLKE LİSTEDE
Vergi cennetlerinde gizli veya anonim hesap açma-yönetme, tabela şirket konusunda uzmanlaşmış iki şirketin çalışanları tarafından gönderilen listede 170 ülkede en az 130 bin kişiyi ilgilendiren banka hesabı ve tabela şirket bilgileri yer alıyor. Belgelerin 1 yıl boyunca yayımlanması için 38 medya kuruluşu anlaştı.

ÖLEN RUS OLİGAR KIN ORTAĞI
Listede birçok ünlü işadamı bulunuyor. Bunlar arasında geçtiğimiz günlerde Londra'daki evinde ölü bulunan Boris Berezovsky'nin ortağı Scot Young da var. Hapisteki Young'un eski karısından mal saklamak için mahkemeyi yanılttığı belirtilirken, Virjin Adaları'ndaki hesabında 100 milyon doları olduğu ortaya çıktı.

LİSTEDE KİMLER VAR?
ACHILLEAS KALLAKIS: Britanya Virjin Adaları'ndaki hesaplarında rekor miktarda para var. Kallakis'in 750 milyon doları olduğu belirtiliyor.
OLGA ŞUVALOV: Rusya başbakan vekilinin eşi. Kocası Igor Şuvalov offshore hesaplarını inkâr etti.
JEAN -JACQUES AUGIER: François Hollande'ın 2012'deki seçim kampanyasındaki mali işler müdürü ve yakın arkadaşı.
TONY MERCHANT: Kanadalı bir senatörün kocası. Avukat Tony Merchant'ın 800 bin dolardan fazla parası olduğu sanılıyor.
BARONES THYSSEN: İspanya' nın en zengin koleksiyoncusu. Baroness Carmen Thyssen, eski güzellik kraliçesi.
DE NISE RICH: Ünlü petrol zengini Denise Rich'in eski karısı. Cook Adaları'nda 144 milyon doları var.
MARIA MANOTOC: Eski Filipinler başkanının kızı. Manotoc'un babası da yolsuzlukla suçlanmıştı.
İngiliz yönetimindeki Karayip Adaları'nda bir milyondan daha fazla sayıda offshore hesabı var. Kanada, ABD, Hindistan, Pakistan, Endonezya, İran, Çin'in ismi de bu krize karışmış durumda.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Offshoreleaks
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN