Sigortacıdan bankalara savaş

Giriş Tarihi: 5.4.2013

Kredi alana sigortayı zorunlu tutan bankalar acenteleri kızdırdı. 16 bin 500 şirketin kurduğu TÜSİAR, Hazine'ye "bankalara disiplin getirin" diye başvurdu

Bankaların kredi alanları habersiz sigorta yapması vatandaşların yanı sıra 16 bin 500 acenteyi de isyan ettirdi. Bu uygulamaya tepki gösteren Sigortacılar Platformu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a 'bankalar sigortacılık yapmasın' diye dilekçe göndermişti. Ardından acenteler de bankaların sigorta işlemlerinin disiplin altına alınması talebinde bulundu. Tüm Sigortacılık Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Derneği (TÜSİAR), bankaların sigorta uygulmalarının müşterileri mağdur ettiğini açıkladı. Dernek, Hazine'ye başvurararak banka sigortacılığına disiplin getirilmesini istedi.

KREDİ ŞANTAJI VAR

TÜSİAR Başkanı Binnur Aktaş, poliçe sahibi tüketicilerin bankaların yaptığı bu sigortalardan çoğunlukla haberi bile olmadığını belirtti. Aktaş, "Vatandaş, başına bir şey geldiğinde, poliçeden haberi olmadığı için sigorta şirketine başvuruda dahi bulunmuyor. Bankaların bu uygulamaları hem nihai tüketicilere, hem de güven anlamında sektörün bütününe zarar veriyor" dedi. Aktaş, bankaların "Eğer sigorta poliçeni ben düzenlemezsem, kredin onaylanmaz' ya da kredi faiz oranını daha yüksek uygularız" diye tehdit ettiklerini söyledi. Aktaş "Aslında Hazine Müsteşarlığı ve Sigortacılık Genel Müdürlüğü bunun suç olduğunu bir tebliğle duyurmuştu. Ancak bu uygulamalar engellenemedi. Müşteri hâlâ yüksek fiyatlı veya eksik teminatlı poliçeleri almak zorunda. Bu durum sistemin imajını olumsuz yönde etkiliyor" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigortacıdan bankalara savaş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN