Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sigortacılara baskının nedeni plastikçiler

Rekabet Kurumu'nun sigorta sektöründeki tüm şirketlere yönelik baskınının detayları belli olmaya başladı.

Giriş Tarihi: 5.4.2013 17:00
Tarık YILMAZ - ANALİZ

Sigorta şirketlerinin genel müdür ve yardımcılarının e-postalarını incelemeye alan Rekabet Kurumu görevlileri birlikte hareket edip edilmediğini belirlemeye çalışıyor. Karar için henüz erken ancak baskının 2 önemli nedeni var. İlki (daha önemli olanı) plastikçilerin şikayetleri. İkincisi ise tüm sigorta şirketlerinin trafik sigorta primlerine zam yapması... (bir düzeltme; ilk yazıda trafik değil kasko primlerindeki zamlar olarak yazmıştık) Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Liberty Sigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin'in verdiği bilgilere göre plastikçilerin şikayetinin birkaç nedeni var. Sıralayalım;

1. Geçen yıl yurdun birçok yerinde kimya şirketlerinde çıkan yangınlar... Öyle ki sektör yangın poliçelerinden zarar yazdı.

2. Sigorta şirketlerinin geçmişteki fiyat rekabetinden kısmen uzaklaşmaları. Geçen yıla kadar bir sigortacının verdiği teklifi diğeri aşağı çekiyordu. Zararlar artınca bu uygulamadan vazgeçildi.

3. Sigortacılar eskiden fazla incelemeden kestikleri sigorta poliçelerini de artık uzun incelemeler sonucu şirketlerden bazı istekler bulunduktan sonra yapıyor. Meselea yangın tertibatının yetersiz olduğunu düşünüyorsa yangın duvarı yapılması gerekli diyorsa bunu söylüyor ve takipçisi oluyor. Dahası poliçe yapmıyor.

İşin diğer cephesi ise trafik sigortaları ve burada yapılan zamlar... Zamların iki önemli nedeni var. Biri Mayıs 2012'de Yargıtay'ın aldığı "Trafik kazasında ölen birinin mirasçılarına tazminat ödenir" kararı... İkincisi ise kaza tespit tutanakları aracılığıyla yapılan suiistimaller... Kararla sigortacıların tüm hesapları alt üst olmuş. Zira Yergin'in anlattıklarına göre dünyada kazada ölenin mirasçılarına tazminat ödenmesi ayrı bir sigorta gerektiriyor. Yergin konuyla ilgili Hazine'yle de görüştüklerini anlatıyor. Sektörün hesaplarına göre bu karar sonrası 2012 ilk 6 ayında %85 olan hasar/prim oranı yüzde 115'e çıktı. Anlamı; sigorta şirketleri 100 lira prim toplayıp 115 lira hasar ödüyor. Safi zarar anlayacağınız. Özetle sigortacılar bu zararı müşterilerine yansıtıyor.

İncelemeler bir süre daha devam edecek. gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigortacılara baskının nedeni plastikçiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN