Şimşek finansçıları uyardı

Eurofinance, türkiye finans sektörü liderleriyle Maliye Bakanı ’i bir araya getirdi.

Giriş Tarihi: 5.4.2013 17:37
Akbank ana sponsorluğunda EuroFinance tarafından İstanbul'da düzenlenen Türkiye'de Nakit, Hazine ve Risk Yönetimi başlıklı konferansta finans dünyasının liderleri bir araya geldi. Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Akbank Kurumsal Bankacılık'tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alper H. Yüksel, konuşmasında, değişen faaliyet ortamında çevik olmanın yöntemlerine değindi.

Konferansta konuşan Maliye Bakanı Şimşek, cari açığın yapısal boyutları açısından karşılaşabilecek riskler üzerinde durdu. Bakan Şimşek, "Önemli bir dış finansman ihtiyacı yaşanıyor. Mali politikalardaki risk yönetimi üzerine bir örnek vermek gerekirse, ani şokların daha makul bir tahribatla giderilmesinde Merkez Bankası tarafından sağlanan kur ve faiz sistemindeki esneklik uygulamaları çok önemlidir" dedi.

Şimşek, net olarak iç ve dış borcun, milli gelire oranla % 61,5'ten % 17'ye düştüğünün de altını çizerek yatırım hedefleri hakkında bilgiler verirken; devlet olarak, kredi sağlayıcı durumuna gelecek kadar güçlenmekte olduklarını da belirtti.

Maliye Bakanı konuşmasında, bankacılık sektörünün çok iyi düzenlendiğine ve hane halkının birikmiş borcunun milli gelire oranının AB'ye kıyasla oldukça düştüğüne dikkat çekti. Bakan, kamu yatırımlarının verimsizliği bağlamında özel sektörde yatırımın artması için sunulan teşviklerin günümüzde yabancı yatırımcıyı daha çok ülkemize çektiğine, bu bağlamda, yerel yatırımcı açısından da bu alanda daha fazla ilerleme beklediklerine değindi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şimşek finansçıları uyardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN