AB'ye Türk sanatıyla girdik

Avrupa'da sanat çevreleri Utrecht Anlaşması'nın 300'üncü yılı şerefine dev bir portre çizen Türk ressam Semiramis Öner Mühürdaroğlu'nu konuşuyor. Rembrandt'a benzetilen sanatçı, 11 Nisan'da Hollanda Kraliçesi'yle bir araya gelecek

Giriş Tarihi: 7.4.2013
Türk resminin dünya açılımı büyük bir hızla devam ediyor. Ressamlarımızın eserleri yurtdışı fuar ve müzayedelerde yabancı koleksiyonerler tarafından satın alınırken, diplomatlar ve siyasetçilerin büyük takdirini kazanıyor. Bunun son örneği de Hollanda'da yaşayan ressamımız Semiramis Öner Mühürdaroğlu oldu. Geçtiğimiz haftalarda ressam-şair Gülseli İnal'ın telefonu sayesinde Semiramis'ten haberdar oldum. Oysa iki gündür Avrupa'da özellikle de Hollanda'da Semiramis konuşuluyor. Cumartesi günü Hollanda gazetelerinde onun için Rembrandt benzetmesi yapıldı. AD gazetesi çalışmayı Rembrandt'ın ünlü Gece Bekçisi isimli eserine atıfta bulunarak "Utrecht Gece Bekçisi'ne Kavuştu" başlığını attı. Sanatçımızın bu kadar konuşulmasının nedeni dört yıldır üzerinde çalıştığı bir tablo. Sadece Semiramis için değil Avrupa Birliği (AB) açısından da bu tablonun anlamı çok büyük. 11 Nisan'da Hollanda'da Utrecht Binası'nda 1713'de Utrecht'te yapılan barış anlaşmasının 300'üncü yıldönümünü kutlamak için 6 ay sürecek olan şenlikler başlayacak. Kutlamalara bütün Avrupa'dan gelecek diplomatlar katılacak.

TÜRK RESSAMI SEÇTİLER

AB'nin temellerini atan Utrecht'i anlatmak için Utrecht Barış Anlaşması Vakfı, Utrecht Şehir Müzesi ve Utrech Şehir Kalesi Restorasyon Vakfı, bu tarihi anlaşmaya imza atan soyluların toplu portrelerini yaptırmak istedi. Siparişe göre büyük bir resim yapılacak ve anlaşmaya imza atan soylular tuvalde yetenekli bir sanatçı tarafından canlandırılacaktı. Kurumlar, birçok sanatçıyı gözden geçirdikten sonra bu teklifi Türkiyeli ressam Semiramis'e götürme kararı aldı. Sanatçının dört yıldır üzerinde çalıştığı tablonun sergilenme vakti geldi.

HALKTAN SANATÇIYA TAM DESTEK VAR
Sanatçıya çalışması sırasında Utrecht halkı büyük destek vermiş. Önemli bir koleksiyoner büyük bir atölye tahsis ederken, bir başkası ise iskele kurmuş. Hatta atölyenin dondurucu soğuğuna dayanabilmesi için ısıtıcı ve eldiven sağlamışlar. Dört yıl süren resim yapım inşa aşaması tamamlandığında Hollanda Kraliçesi'nden tanışma daveti gelmiş.

KRALİÇEYE TAKDİM EDİLECEK
Perşembe günü resim atölyeden merasimle alınıp, anlaşmanın imzalandığı yer olan Urtecht Belediye Binası'na götürülecek. Akşam saatlerinde ise Hollanda Kraliçesi'nin katıldığı bir konserde Handel'in Te Deum'u icra edilecek. Sonra Semiramis Hollanda Kraliçesi Beatrix'e takdim edilecek. Aynı hafta üç ayrı açılış daha gerçekleşecek ve şenlikler yaz boyunca sürecek.

ESER DÖRT YILDA TAMAMLANDI
Tamamlanması 4 yıl süren resmin ön araştırma ve tekniğine karar verme aşamasında hayli titiz davranmış Semiramis. Siparişi aldıktan sonra komposizyon çalışmasına eskizler çizerek başlamış. Ardından konunun ilk versiyonu olan 140x160 ebatlarında bir örnek hazırlamış. Üç kurumu temsil eden konsey, bunu gördükten sonra sanatçıya büyük boyutlarda çalışma yapması için bu prestijli eseri ısmarlamışlar. Asıl resim ise 510X255 santimetre ebatlarında.

HENDEL ESER BESTELEDİ
1713
Urtecht Barış Anlaşması'na bugün AB'nin ilk prototipi olarak bakılıyor. O dönemde bu anlaşma sayesinde Katolik ve Protestan mezheplerin arasındaki bitmeyen kavgalara, Utrecht son verdi. Bu anlaşmayla Avrupa ülkelerinin sınırları yeniden belirlendi. Ayrıca AB'nin kolonileri de bu anlaşmadan etkilenerek uzun süren bir barış dönemine girdiler. Utrecht Anlaşması için büyük kompozitör Handel Te Deumad adlı eseri besteledi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'ye Türk sanatıyla girdik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN