Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlaçta milyarlık kavga

Giriş Tarihi: 9.4.2013

Yeni Patent Tasarısı ilaçta 3 milyar $'lık kavga başlattı. Yerli firmalar jenerik ilaçta korumanın 20 yılın üzerine çıkacağını belirterek "İthalat artar" diyor

Meclis'te bekleyen yeni Patent Kanun Tasarısı Türkiye'deki yerli ve yabancı ilaç şirketlerini karşı karşıya getirdi. Ağırlıklı olarak jenerik (eşdeğer) ilaç üreten yerli firmalar yeni tasarının patent koruma sürelerini 20 yılın üzerine çıkaracağını belirterek, "Bu Türkiye'deki ilaç üretimine zarar verir. Ek ithalatın faturası 3 milyar doları bulur" diyor. Orijinal ilaç üretimi yapan yabancı firmalar ise yeni düzenlemenin AB standartlarında hazırlandığını ifade ederek, "Tasarıda patent korumaları uzatılmıyor. Aksine yerli firmaların üretimleri daha fazla destekleniyor" açıklaması yapıyor. Tasarı yarın Meclis Bilim Sanayi ve Teknoloji Komisyonu'nda görüşülecek. İtirazlar komisyonda ele alınacak.

6 YIL UZATIYOR

Yeni tasarının jenerik ilaç üretimine sekte vuracağını ifade eden Deva İlaç CEO'su Philip Haas, "Tüm dünya pahalı ilaçla mücadele için patent koruma sürelerini düşürüyor. Biz bu yasayla koruma sürelerini 6 yıl daha uzatıyoruz. Böylece bir anlamda kendi ayağımıza sıkıyoruz. Tasarı böyle yasalaşırsa devlete 3 milyar dolar fatura çıkacak. Yerli üretim de büyük zarar görecek" diye konuştu. Yerli üretimin artmasının ucuz ilacın yolunu açtığını savunan Haas, "Örneğin tek bir jenerik ilaç faturayı 100 milyon dolar aşağı çekiyor" dedi. SABAH'a konuşan yabancı ilaç firmalarının temsilcileri ise "Tasarıda birçok konuda geri adım atıldı. Hapis cezaları para cezalarına çevrildi" açıklaması yaptı.

TASARI GECİKMEDEN YASALAŞSIN
Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, ilaç sektöründeki anlaşmazlıklar nedeniyle kanunun 3 yıl geciktiğini hatırlatarak, "Büyük oranda uzlaşıya varıldı. Tasarı gecikmeden yasalaşsın" dedi. Dragon Patent'ten Hülya Çaylı ise tasarının yerli ilaç üretimine de destek olacağını ifade etti. Markiz Patent'ten Orhan Eriman da tartışmanın ilacın ruhsatını geç alan firmaların yaşadığı sıkıntıyı kapsadığını belirterek, "Bu konu Patent Kanunu'na bağlanmamalı" dedi.

DÜNYADA DA TARTIŞILIYOR
Patent süreleri dünyada da tartışma konusu. Hindistan, Brezilya ve Çin gibi ülkeler bazı ilaçlarda patent korumasını 3 yıla kadar indirmiş durumda. Hindistan'da geçtiğimiz haftalarda Temyiz Mahkemesi, dev bir firmanın kanser ilacıyla ilgili patent talebini geri çevirdi. Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü de ucuz ilaç için kararı destekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlaçta milyarlık kavga
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN