Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mali müşavir bankalara savaş açtı

Nevşehir'de bankaların yaptığı kesintilere karşı mücadele başlatan Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Hulisi Eryılmaz, son 4 ayda yaklaşık 400 kişinin kesintilerini tahsil etmesini sağladı. Ücretsiz danışmanlık hizmeti veren Eryılmaz, vatandaşların haklarını nasıl arayacağını bilmediğini söyledi.

Giriş Tarihi: 9.4.2013 14:02
Nevşehir'de 10 yılı aşkın süredir serbest muhasebecilik ve mali müşavirlik yapan Hulisi Eryılmaz, geçen yıl kredi kullandığı bankanın yasal olmayan kesintileri iade etmesi için başlattığı mücadelenin olumlu sonuçlanmasının ardından, aynı durumdaki vatandaşlara yardımcı olmaya karar verdiğini ifade etti.

Bankalar tarafından vatandaşların hesaplarından ve işlemlerinden tam 31 kalem yasal olmayan kesinti yapıldığını belirten Eryılmaz, buna karşın vatandaşların haklarını aramadıklarını ve bankaların bu sayede milyonlarca TL tutarında haksız kazanç elde ettiklerini savundu.

Yaptıkları bir anket sonucunda vatandaşların yüzde 75'inin bankaların yaptığı haksız kesintilerden haberdar olduğunu ancak haklarını nasıl arayacağını bilmediğini kaydeden Eryılmaz, 'İşte bu durumdaki vatandaşlarımıza yol göstererek haklarını arama noktasında yanlarında oluyorum. Bunu kendime bir vatandaşlık görevi edindim ve işlerimden arta kalan tüm zamanımı buna ayırıyorum' dedi.

Hesap işletim bedeli ve kredi kartı aidatı gibi kesintilere vatandaşların mutlaka itiraz etmeleri gerektiğini vurgulayan Eryılmaz, bankaların tüketici hakem heyetlerinin aldığı kararı 20 gün içinde uygulaması ve kesintiyi iade etmesi gerektiğini söyledi. Bankaların para iade etmemesi halinde ise vatandaşların ellerindeki tüketici hakem heyetinin aldığı kararla dava açabileceklerini ve bu davaların tüketici lehine sonuçlanacağını söyleyen Eryılmaz, Türkiye'deki bankaların kredi kartı aidatı, hesap işletim bedeli gibi haksız kazançlarla büyük karlar elde ettiğinin altını çizerek, 'Allah aşkına, hangimizin kredi kartı yok, yahut kredi kullanmayan kaç kişi var memlekette? Bir ihtiyaç kredisinde bile, biz farkına varmadan cebimizden en az 150-200 TL çekip almakta bu uyanıklar. Bizler de uyanmalıyız artık bence. Ev hanımı kardeşlerime sesleniyorum: Şu kış gününde, 100 lira dahi olsa elinize geçecek bu parayla 166 tane ekmek alabiliyorsunuz. Günde 6 ekmek tüketen bir ailenin tam bir aylık ekmek parasıdır bu. Ayrıca verdiğim örnekler de en tabandan örneklerdir. Göreceksiniz çok daha fazla alacağınız var bankalarda. Bu para sizindir, bu para alın terinizdir. Size ait olan, zorla elinizden alınmış helal paranızdır' ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mali müşavir bankalara savaş açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN