Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eğitimli işçi yatırım getirdi

Giriş Tarihi: 10.4.2013

Türk sanayisinin nitelikli eleman sorununa eğitim merkeziyle çözüm bulan Bursa, Almanya'dan 5 yatırım çekti. Alman şirketler, enerjiden tekstile kadar birçok alanda 500 milyon euroluk yatırım yapma kararı aldı

Türkiye'nin sanayi kentlerinden Bursa, doğrudan yabancı yatırımın gelmesi için 'eğitimin şart' olduğunu gösterdi. Çalıştıracak kalifiye eleman bulamayan sanayicilerin şikâyetlerinden yola çıkılarak kurulan Bursa Tasarım ve Teknoloji Geliştirme Merkezi (BUTGEM), eğittiği elemanlarla hem yerli hem de yabancı işadamlarının gözdesi oldu.

ENERJİ VE TEKSTİL YATIRIMI

Lise mezunu ve 18-35 yaş arası işsizlerin eğitildiği BUTGEM, şehre 500 milyon euroluk yatırım gelmesine yol açtı. Almanya'nın tıpkı Bursa gibi bir hanedan şehri olan Aachen'den 5 şirket, kalifiye eleman bulacağı konusunda gerekli garantiyi alınca yatırıma karar verdi. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İlhan Parseker, yatırımların enerji ve tekstil ağırlıklı olduğunu söyledi. Parseker, "BUTGEM olarak sanayicinin istediği elemanları eğitiyoruz. İşsizler iş, patronlar da eleman bulamıyordu. Biz bu soruna çözüm ürettik. Yabancı yatırımlar da bu sayede Bursa'ya geliyor" dedi.

ŞİRKETLER SIRAYA GİRİYOR
Anlaşmanın Bursa'nın AB'ye entegrasyonu anlamına geldiğini belirten Parseker, "Bu işbirliğiyle, Bursalı Hasan'ın Alman Hans kadar kaliteli bir eğitim aldığı tescil edildi" dedi. Parseker, 235 kurs programından 4 bin 503 kursiyerin mezun olduğunu yüzde 80'inin de iş bulduğunu kaydetti. Parseker, başkanı olduğu BUTGEM'de eğitimin ücretsiz olduğunu da sözlerine ekledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eğitimli işçi yatırım getirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN