Irak'ta yeni boru hattı uzun sürmez

Giriş Tarihi: 10.4.2013
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Hawrami, bölgelerindeki petrolün uluslararası pazarlara ulaştırılması konusunda Türkiye'den daha elverişli güzergâh bulunmadığını kaydetti. Hawrami, yeni bir boru hattının inşasının uzun zaman almayacağını söyledi. George Washington Üniversitesi'nde düzenlenen "Kürt Perspektifi: Irak, Suriye, Türkiye ve Ötesi" konulu konferansta konuşan Hawrami, Bağdat'ın ülkeyi merkezileştirmesine ABD'nin sessiz kaldığını savundu.

'TÜRKİYE KOMŞUMUZ'
IKBY Divan Başkanı Fuat Hüseyin, Kuzey Irak'taki petrol kaynaklarının durumuna ilişkin olarak, "Anayasa bize yeni petrol yataklarını idare etme hakkını veriyor. Petrol politikalarımız anayasaya uygun" dedi. Bu alanda, Türkiye ile işbirliğinin Irak'a karşı değil, aksine Irak'ın tamamının çıkarına olduğunu belirten Hüseyin, Türkiye'nin kendilerinin komşusu ve önemli bir ülke olduğu kaydetti.

Bağımsızlık planı yok
Hawrami, "Bağdat ABD'nin sessiz onayı olduğunu hissettiği sürece, bunu anayasayı uygulamama ruhsatı olarak görecektir" dedi. Hawrami, Iraklı Kürtler'in bağımsızlık planı olmadığını, Türkiye'nin de Irak'ın bölünmesini destekleyecek son ülke olacağını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'ta yeni boru hattı uzun sürmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN