Türkiye'nin en iyi haber sitesi

THY'de greve gidiliyor

Hava-İş Genel Sekreteri Mustafa Yağcı, Türk Hava Yolları'nda grev kararının, bugün 12.30'da asıldığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 10.4.2013 15:27
Yağcı, yaptığı açıklamada, sendikada bugün saat 11.00'de yapılan basın açıklamasının ardından, THY Genel Müdürlüğü önünde bugün, grev ilanını saat 12.30'da astıklarını ve sürecin başladığını açıkladı. Grev kararı asılmasının, fili greve çıkmak anlamına gelmediğini hatırlatan Yağcı, THY yönetimi ile görüşmeye açık olduklarını, grev ilanı asılırken de işverene çağrıda bulunduklarını ve en kısa sürede masaya davet ettiklerini vurguladı. THY yönetimi ile görüşmelerin tıkanmış durumda olduğunu söyleyen Yağcı, "Uzlaşma umudu olmazsa, fiili ilan tarihini de paylaşacağız. Şu anda görüşmeler tıkanmış durumda" dedi.


"İŞVEREN, 305'İ HİÇ TARTIŞMAYACAĞINI SÖYLÜYOR"

Yağcı, kendilerinin, işverenle yapılan görüşmelerde, bütünsel olarak işten çıkartılan 305 işçinin de dönüşünü kapsayan bir anlaşma istediklerini, bu kişilerin grev yasağına karşı çıktıkları için işten çıkartıldığını hatırlatarak, "305 arkadaşımızın, hukuki anlamda suçsuz olduğu mahkeme kararı ile kanıtlandı. Grev yasağı da kalktı, sorun nedir" diye sordu. THY'nin ise işe alıma sıcak bakmadığını ifade eden Yağcı, "İşveren, 305'i hiç tartışmayacağını söylüyor. THY'deki 16 bin çalışandan 14 bini bizim üyemiz. Bütünsel bir toplu sözleşmede, bizim önerdiğimiz kısmı tartışmaya açık tutulmadı" dedi.


"ÜCRETTE ÇÖZÜME YAKIN BİR KONUM VAR, YÜZDELER TARTIŞILIR"

THY ile ücret konusunun da görüşüldüğünü, ancak ücrette çözüme yakın konumda bulunduklarını söyleyen Yağcı, "THY'nin önerdiği, 6'şar aylık dönemde yüzde 3 diyor. Biz, ilk 6 ay seyyanen olsun diyoruz. Yüzdeler tartışılır. Ücrette aslında aramızda çok anormal fark yok. Ücrette maliyetin dağılımı konusunda tartışmalar var. Daha düşük ücretliye yansısın istiyoruz. Ücrette çözüme yakın bir konum var. Diğer konularda problem büyük" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
THY'de greve gidiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN