Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çılgın Türkler'den petrol keşfi

Genel Enerji ve Petoil, Kuzey Irak'ta büyük bir petrol keşfine imza attı. Chia Surkh sahasındaki ilk kuyudan günlük 11 bin 950 varile yakın petrol çıktı. Burada 2014 yılında üretime başlanılması planlanıyor

Giriş Tarihi: 11.4.2013
Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren iki Türk Şirketi Genel Enerji ve Petoil, Irak'ın kuzeyindeki Chia Surkh sahasında büyük bir petrol keşfine imza attı. İlk test sonuçlarına göre saha rezervinin oldukça yüksek olduğu tahmin ediliyor. Genel Energy İcra Kurulu Başkanı Mehmet Sepil, "Irak Kürt Bölgesi'nde faaliyet gösteren şirketler olarak bu tarihi sahada 9 ayda böyle bir başarıya imza atmak gurur verici" dedi.

ÜRETİM 2014'TE BAŞLAR
Genel Energy'nin sahadaki ortağı Petoil Yönetim Kurulu Başkanı Güntekin Köksal ise "Irak'ın en eski sondaj sahasında bu kadar kaliteli petrol bulmanın keyfini yaşıyoruz. Sahada hızlı bir geliştirme programıyla 2014 yılında üretime geçilmesi planlanıyor" dedi. Sahanın yüzde 60'ı Genel Enerji'ye, yüzde 20'si Güntekin Köksal'ın sahibi olduğu Petoil'e, geri kalan bölümü de Kuzey Irak Kürt Yönetimi'ne ait.

GÜNLÜK 11 BİN 950 VARİL
Genel Energy, Kuzey Irak'taki 7 sahadan sadece ikisinde petrol çıkarıyordu. Chia Surkh sahasında da ilk kuyudan günlük 11 bin 950 varile yakın petrol çıktı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çılgın Türkler'den petrol keşfi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN