Lüks araçlar da otogaza geçiyor

Son 10 yılda tüketimi yüzde 60 artan otogazın lüks araçlarda kullanımı artıyor. Türkiye'de pazar 2.7 milyon tonluk büyüklüğe ulaştı

Giriş Tarihi: 11.4.2013
Gelişmiş ülkelerde en çok tercih edilen alternatif otomobil yakıtı otogaz, çevreci olması nedeniyle özel teşviklerle de destekleniyor. Aygaz Genel Müdürü Yağız Eyüboğlu, dünyada otogaz tüketiminin son 10 yılda yüzde 60 arttığını söyledi. Eyüboğlu, 1 milyondan fazla aracın bu yakıtı tercih ettiğini dile getirdi. Otogazlı araçların yüzde 16'sının Türkiye'de bulunduğunu vurgulayan Eyüboğlu, "Kuşkusuz bu değişim ve gelişim pazarın sürdürülebilir büyümesi açısından büyük önem taşıyor. Gün geçtikçe otogazın tüketici gözündeki saygınlığı artıyor" dedi. 600 bini kadın olmak üzere çok sayıda sürücünün otogazı tercih ettiğini belirten Eyüboğlu, "Lüks araç sahipleri de otogaz kullanmaya başladı" diye konuştu.

2.7 MİLYON TONLUK PAZAR

Aynı zamanda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) LPG Meclisi Başkanı ve Dünya LPG Birliği 1'inci Başkan Yardımcısı olan Eyüboğlu, otogazın gelişmiş ülkelerde desteklendiğini söyledi. Eyüboğlu, "Fransa, İngiltere, Amerika ve İtalya'da LPG'li araçlara şehir içinde ek şerit açılıyor. Ücretsiz park gibi ayrıcalıklar tanınıyor" diye konuştu. Eyüboğlu, Türkiye'de pazarın 2012'yi 2.7 milyon tonluk hacimle tamamladığını ifade ederek, "10 sene önce toplam LPG pazarının yüzde 35'i seviyesindeki otogaz tüketimi günümüzde yüzde 70'in üzerine çıktı. Otogaz LPG sektörünün en önemli bileşeni oldu" dedi. Aygaz Otogaz olarak tüketicileri bilinçlendirmek üzere bu yıl bir kampanya yürüttüklerini belirten Eyüboğlu, Avrupa komisyonu tarafından geleceğin yakıtları arasında gösterilen LPG'nin özelliklerini tüketicilere anlattıklarını açıkladı.

1 MİLYON TON DAHA AZ KARBONDİOKSİT
Kaynağından son kullanım noktasına kadar yapılan değerlendirmelerde diğer yakıtlardan daha düşük karbon emisyonuna sahip olduğu belirtilen otogaz, çevreci bir tüketim alternatifi sunuyor. Geçen yıl Türkiye'de LPG'li araç kullanımı sayesinde yaklaşık 1 milyon ton daha az karbondioksit salınımı gerçekleştiği ifade ediliyor. LPG'de küresel ısınmanın tetikçisi olan siyah karbon maddesinin de bulunmadığı vurgulanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lüks araçlar da otogaza geçiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN