Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Not bereketi

S&P'nin Türkiye'nin notunu artırması yabancı fonları cesaretlendirdi. Dubaili Gulf Capital, Doğu Tıp'ı satın aldı. Kanadalı CPPIB rotayı Türkiye'ye çevirirken, İngiliz Ascend yatırım için çalışma başlattı

Giriş Tarihi: 11.4.2013
Geçen yıl kasım ayında Fitch, mart sonunda ise Standart&Poor's'un Türkiye'nin notunu artırması yabancı finans kuruluşları ve yatırım fonlarının gelecek planlarını tekrar gözden geçirmesini sağladı. Japonya'dan Dubai'ye birçok firma Türkiye'de yeni fırsatlar için kollarını sıvarken, Avrupalı devler de yatırım radarına Türkiye'yi aldı. Geçen yıl İstanbul merkezli Orion Group'a yatırım yapan Gulf Capital bu kez de tıbbi tanısal görüntüleme şirketi Doğu Tıp'ın yüzde 75'ini satın aldı. Gulf Capital CEO'su Karim El Solh, Doğu Tıp'la bölgenin en büyük tanısal görüntüleme platformunu oluşturacaklarını kaydetti.

SUMITOMO TARIMA GELDİ
Japonya'nın 400 yıllık devi Sumitomo, finans, su, enerji, kimya, otomotiv ve lastik yatırımlarından sonra şimdi de tarım sektörüne gelme kararı aldı. Geçen yıl Çankırı'da 500 milyon dolarlık lastik yatırımına başlayan Sumitomo Corperation CEO'su ve Yönetim Kurulu Başkanı Kunihara Nakamura, İstanbul'a gelerek Ortadoğu'daki ilk tarım merkezini açtı. Burada ilk aşamada 50 kişi çalışacak. Öte yandan dünyanın en büyük yatırım fonlarından Canada Pension Plan Investment Board (CPPIB) da açıklama yaptı. Kasasındaki 172 milyar doları 2030'da 465 milyara ulaştırmayı hedefleyen fonun Başkanı Mark Wiseman, büyümede dikkat çeken Çin ve Türkiye'ye yönelik yatırımlarını artıracaklarını kaydetti.

FONLARIN GÖZÜ TÜRKİYE'DE
Londra merkezli Ascend Capital Direktörü Justin Drummond, Bulgaristan, Sırbistan, Makedonya ve Türkiye'de yatırım için çalışma başlattıklarını açıkladı. Doha merkezli Qatar Holding, İsviçreli Credit Suisse AG ile kurduğu fonla Türkiye'ye odaklanacak. Aventicum Capital Management adıyla kurulan fonun Ortadoğu ve Türkiye'deki kredi piyasasını takip edeceğini anlatan Qatar Holding CEO'su Ahmad Al-Sayed, yılın ilk yarısında çalışmalara başlayacaklarını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Not bereketi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN