'Türkiye güvenli liman'

Başbakan Erdoğan, Kırgızlar'a yabancı sermaye dersi verdi. 10 yıl önce yabancı yatırımcının Türkiye'ye uğramadığını söyleyen Erdoğan, "Artık güvenli liman olduk" dedi

Giriş Tarihi: 11.4.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan'da ekonomi dersi verdi. Türkiye'nin son 10 yılda uluslararası yatırımları en fazla artıran ülkeler arasına girdiğini ifade eden Erdoğan, konuşmasında yabancı sermayeyi çekme yollarını anlattı. Türk işadamlarının artık dünyanın her yerinde iş bağlantısı kurduğunu anlatan Erdoğan, "Bugün dünyanın neresine giderseniz Türk işadamlarına rastlarsınız. Orta Asya'da, Kırgızistan'da niye olmasınlar? Ama bir şey istiyoruz. Parayı rahat bir zemine kavuşturmak lazım. Eğer para hukuki noktada uygun zemini bulamazsa o zaman Kırgızistan'a para gelmez" dedi. Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "10 yıl önce Türkiye'ye de uluslararası sermaye gelmiyordu ama bizimle gelmeye başladı. Ülkemize yılda ortalama 10 milyar dolar uluslararası sermaye geliyor. Kırgızistan'da da bunu başarmamız lazım ki uluslararası sermaye buraya rahat gelsin. Dünyada uluslararası yatırımları en fazla artıran ülkeler arasına girdik ve 'Türkiye güvenli bir limandır' denmeye başlandı. Şu iki sır kelimeye çok inandım: Güven ve istikrar. Eğer ekonomide güveni ve istikrarı sağlayamazsanız o ülkeye yatırımcı girmez. Ondan sonra tüketim, yatırım, üretim, istihdam gelir."

Ticaret 1 milyar dolara çıkmalı
Başbakan
Erdoğan, iki ülke arasında dış ticaret hacmini kısa sürede 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini anlattı. Erdoğan, "Bugün 100'den fazla işadamıyla buradayız. İki ülkenin işadamlarının kuracağı ilişkilerle bu adım atılabilir. Müteahhitlik sektöründe Çin'den sonra dünyada ikinciyiz. Toplu konut, alt ve üstyapı inşaatı konularında iki ülkedeki firmalar ortak çalışabilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye güvenli liman'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN