Dubai’nin devleri gayrimenkul için geliyor

Mütekabiliyet Yasası ile birlikte uluslararası yatırımcıların özellikle İstanbul’un merkezi noktalarında yer alan arsa, arazi, otel, rezidans ve iş merkezlerine yoğun ilgi göstermeye başladı.

Giriş Tarihi: 12.4.2013 15:54
Uluslararası yatırımcılar açısından Türkiye'nin öncelikli ülkeler arasında yer almaya başladığını açıklayan Garantialsat Gayrimenkul Yatırım A.Ş. Genel Müdürü Osman Mutlu, "Özellikle de İstanbul'un en merkezi noktalarında yer alan arsa, arazi, otel, rezidans ve iş merkezleri gibi portföyümüz dahilindeki projeler büyük talep görmeye başladı" dedi.

Dubaili yatırım devlerin Türkiye'ye gayrimenkul yatırımı yapmaya hazırlandıklarını belirten Osman Mutlu, "Türkiye'nin gayrimenkul sektörü Dubaili yatırımcı ve fon yöneticilerin iştahını kabartıyor" diye konuştu

Mütekabiliyet Yasası ile birlikte Garantialsat olarak uluslararası görüşmelere ayrı bir önem ve hız vermeye başladıklarını vurgulayan Mutlu, bu kapsamda Mart ayının son haftasını Dubai'deki yabancı yatırım ve fon şirketleriyle görüşmelere ayırdıklarını açıkladı. Yapılan görüşmelerin hem Türkiye hem de Garantialsat için başarıyla tamamlandığını ifade eden Mutlu, "Aldığımız davetler sonucu gittiğimiz Dubai'de, masaya oturduğumuz yatırımcılar ve fon yöneticilerinin ülkemize olan ilgisinin inanılmaz şekilde arttığını gördük ve son derece olumlu gelişmelerle döndük. Dubai'de yatırım ortaklığı yapan Türklerin söz konusu şirketler tarafından özellikle tercih edilir hale geldiği gerçeğini de Başkonsolosumuz Elif Çomoğlu Ülgen'den de ayrıca öğrendik" şeklinde konuştu. Yasalar nezdinde sağlanan kolaylıkların elle tutulur somut işbirliği olanakları sunması nedeniyle Türkiye'nin, ellerindeki fonu değerlendirmek için doğru yeri arayan büyük şirketlerin yöneldiği ilk adres haline geldiğine dikkat çeken Mutlu, "Bunda şüphesiz ülkemizin son yıllarda yakaladığı siyasi istikrarın getirdiği güvenin de payı büyük. Ülkemiz, Körfez Ülkeleri'nin büyük yatırımcıları için bugün artık kalıcı olmayı düşündükleri bir yatırım noktasıdır" diye konuştu.


FİNANSAL YATIRIM YOLUYLA ORTAKLIK

Dubai'de gerçekleştirdikleri görüşmelerin detayları hakkında da bilgi veren Osman Mutlu, şunları söyledi:

"Bölgenin Türkiye'ye olan ilgisini açık ve net bir şekilde gördük. Abraaj Capital üst yöneticileri ile yaptığımız görüşmelerde Türkiye'yi yakından tanıdıklarını ve ciddi yatırımları olduğunu ifade ettiler. Türkiye'de perakende sektörüne finansal yatırım yoluyla ortak olan Abraaj Capital yeni dönemde gayrimenkul proje geliştirme yatırımı da planlıyor. Yine Dubai merkezli ve Emirliğe bağlı olmayan bölgenin en büyük gayrimenkul proje geliştirme şirketi Damac Grup'la İstanbul'da planladıkları ultra lüks konut inşaatları için görüşmeye devam ediyoruz. Dubai'nin en büyük ve emirliğe bağlı yerel bankalarından olan Emirates Nbd Yatırım Bankası ile ilk parti fon hareketi konusunda prensip anlaşması yapıldı ve Al Mal Capital'le de Türkiye'de gayrimenkul yatırımları konusunda ortak hareket etme konusunda protokolleri tamamlama aşamasındayız. Körfez ülkelerinde gerçekleştirdiğimiz işbirlikleri devam edecek. Ülkemizdeki sağlam istikrarın önümüzde açtığı kapıların, ülkemize yapılacak yatırımları çok daha ileri ticari boyutlara taşıyacağını görmekten son derece mutluyuz."


YASADAN SONRA YABANCIYA 10 BİN 687 TAŞINMAZ SATILDI

Mütekabiliyet Yasası olarak bilinen ve yabancıların Türkiye'de gayrimenkul edinmesini sağlayan yasanın Haziran 2012'de yürürlüğe girmesiyle birlikte uluslararası yatırımcıların gözü Türkiye'ye çevrildi. 2013 yılının şubat ayına kadar geçen 9 aylık süreçte yaklaşık 11 bin gayrimenkulün yabancılara satışı gerçekleşti. Yabancıların aldığı 10 bin 687 taşınmazın 2 bin 557'si Alman vatandaşları tarafından satın alındı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre; yasanın ardından 11 bin 8 yabancıya, 2 bin 513'ü arsa, 8 bin 174'ü konut olmak üzere toplam 10 bin 687 taşınmaz satışı gerçekleştirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dubai’nin devleri gayrimenkul için geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN