İspanya'da boş evler fakire

Giriş Tarihi: 12.4.2013

İspanya konut devrimine imza attı. Yarısı banka ve finans kurumlarına ait 700 bin boş konut, evsizlere verilecek

Ekonomik krizle mücadele eden İspanya'da dün tam bir konut devrimine imza atıldı. Evlerini kaybeden ipotek mağdurlarını korumaya yönelik ilk adım Endülüs Özerk Yönetimi Hükümeti'nden geldi. Ülkenin güneyindeki yönetim, boş konutlarını kiralamayan bankalar, finans ve emlak şirketlerine 9 bin euroya kadar para cezası kesilmesini, sosyal açıdan gerekli görülmesi halinde en fazla 3 yıl süreyle buraların istimlak edilmesini öngören bir kararı yürürlüğe koydu. Sosyalist İşçi Partisi ve Sosyalist Birleşik Sol partilerinin koalisyonundan oluşan özerk yönetim, mevcut durumda bölgede 700 bin boş konut bulunduğunu, bunun yaklaşık yarısının banka, finans ve emlak şirketlerine ait olduğunu açıkladı.

SINIRLI BİR HAK DEĞİL
Endülüs Özerk Yönetimi Başkanı Jose Antonio Grinan "Anayasamıza göre, mal ve mülk sahiplerinin sosyal sorumlulukları var. Dokunulamaz, sınırlı bir haktan bahsetmiyoruz. Biz bu önlemleri en derin şekilde hukuki açıdan araştırdık ve anayasaya uygunluğu konusunda hiçbir şüphemiz yok" şeklinde konuştu.

3 YILA KADAR EL KONULACAK
Endülüs Özerk Yönetimi, evden çıkarılmaların mağdurlar için sosyal dışlanma riskine neden olması halinde, bu kimselerin barınabileceği boş konutlara en fazla 3 yıla kadar el koyabilecek. Konut sahibi banka veya şirketlere istimlak kanununa göre daire değerinin yüzde 2'si oranında kira ödemesi yapılacak. Yazlık ve dağ evi gibi konutlar ise uygulamanın dışında tutulacak.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İspanya'da boş evler fakire
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN