Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lisede sanayi devrimi

Nitelikli eleman bulamayan sanayiciler işe el koydu. MEB, 300 OSB'yi dolaşarak meslek liselerinde okutulan 30'dan fazla dersi sanayicilerle birlikte yazdı

Giriş Tarihi: 12.4.2013
Çalıştıracak nitelikli eleman bulamayan sanayiciler Türkiye'nin en büyük eğitim sorununa el attı. Bugüne kadar sanayiciyle aynı dili konuşamayan, bu nedenle de Türkiye'nin ulaştığı endüstri modellerinin gerisinde kalan liselerde yepyeni bir modeli uygulanmaya başladı. Yeni modelde Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri Türkiye'deki 300'den fazla Organize Sanayi Bölgesi'ni tek tek dolaşarak meslek liseleri müfredatını sil baştan yeniden yazıyor. Hatta bazı derslerin müfredatının tamamı bizzat sanayiciler tarafından hazırlanıyor. Bu çerçevede 57 mesleki eğitim dersinin müfredatı yeniden yazıldı. 30'dan fazla dersle ilgili müfredatı sanayiciler kaleme aldı. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, hedeflerinin Türkiye'de üretim teknolojilerinin geldiği noktayla meslek liselerini aynı potada birleştirmek olduğunu söyledi.

BURSA ÖNE ÇIKTI

Bursa, bu çalışmaya en hızlı adapte olan şehirlerden biri oldu. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Başkanı İbrahim Burkay, geçmişle kıyaslanmayacak gelişmeler yaşandığını belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerin bizzat kapılarına gelerek, 'Gelin müfredatı birlikte hazırlayalım" dediğini ifade eden Burkay sözlerine şöyle devam etti: "Geçmişte meslek liseleri değişime kapalıydı. Bursalı sanayiciler olarak bunun acısını çok çektik. Artık eğitim müfredatlarını sanayiciler hazırlayabiliyor. Bu iki taraf arasında açılan makası hızla kapatacak." Bursa'daki çalışmalar olumlu sonuç verdi. Meslek liselerinde işe yerleştirme oranında yüzde 78 ortalamayla şehir ilk üçe girdi.

EN GÜNCEL ÇALIŞMA
Müfredat değişiminde özellikle sanayicilerin bir araya gelerek açtığı liseler öne çıkıyor. Bu liselerde sanayicilerin geniş katılımıyla çeşitli çalıştaylar yapılıyor. İMMİB Tasarım ve Teknoloji Anadolu Meslek Lisesi de bu okullardan biri. Her eğitim dönemi öncesinde, MEB'den yetkililer, tasarımcılar ve sanayicilerle bir araya gelerek, en güncel müfredat hazırlıyor.

SANAYİCİ HAZIRLIK YAPIYOR
Birçok meslek lisesi müfredatının Türkiye'nin 30 yıl gerisinde kaldığını ifade eden İstanbul İhracatçılar Birliği Başkanı Zekeriya Mete ise, bu konuda çok önemli değişimler yaşandığını ifade etti. Müfredat değişimin yansımalarını yoğun olarak hissettiklerini ifade eden Mete, kendilerinin de bu konuda hazırlık yaptığını belirtti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lisede sanayi devrimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN