Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'2013 ı yılı olacak'

Ege çıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, 2013'ün maden ihracatı yılı olacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 13.4.2013 13:51
2013 tahmini bütçesi 2 milyon 840 bin TL olarak kabul edilen birliğin olağan genel kurul toplantısı, Ege çı Birlikleri'nde yapıldı. Burada konuşan Erdinç, Türkiye'nin sektöründe yapılan yatırımlarla hızla büyüdüğünü belirterek, "Türkiye, 2012 yılında doğaltaş ihracatını yüzde 14 arttırarak, 1 milyar 674 milyon dolardan 1 milyar 902 milyon dolara çıkarmıştır. 2013 yılı için Türk doğaltaş sektörü, yüzde 20'lik ihracat artışı hedefliyor. 2023 yılında ise 7 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmayı amaçlıyor. Önümüzdeki beş yılda ortalama yüzde 20 ihracat artışı yakalayacağımızı düşünüyoruz. Hal böyleyken birlik olarak en büyük misyonumuz, ihracatçı firmalarımızın, geleneksel pazarlarımızın yanısıra yeni pazar arayışlarına olanak tanımaktır." dedi.

'VASIFSIZ İŞÇİLER, İŞ BEĞENMİYOR'

Sektörde vasıfsız işçi sıkıntısının devam ettiğinin altını çizen Erdinç, "Türkiye'deki vasıfsız işçiler, mermer fabrikalarında çalışmak istemiyor, yani iş beğenmemezlik var. Vasıfsız işçi sorununa bir çözüm bulmak gerekiyor. Bu doğrultuda ülkemizdeki mültecilerden faydalanma veya mart-ekim ayları arasında yurtdışından misafir işçi getirme şeklinde bir çözüm bulunabilir. Bu sayede Türkiye'de blok mermer ve nihai ebatlı mal üretimini de katlarız, yoksa üretimimiz sınırlı kalacaktır." şeklinde konuştu.

Doğaltaş ihracatına ilişkin veriler hakkında da açıklamalarda bulunan Arslan Erdinç, Çin ve ABD'nin ilk sıraları paylaştığını vurguladı. Hindistan'ın ticaret merkezi kabul edilen Mumbai'de düzenlenecek ET ACETECH Fuarı ile ilgili görüşlerini de bildiren Erdinç, "Ekim ayında düzenlenecek, Hindistan'ın en önemli mermer üretim merkezi Silvassa şehrine bir saat mesafedeki, dünyanın üçüncü ve Asya'nın en büyük yapı fuarı ET ACETECH'in doğaltaş kısmının Türk millî katılım organizasyonunu birliğimiz yapacak. Bu sene ilk defa yapacağımız bir organizasyon olması sebebiyle katılım bedelini mümkün olabildiğince düşük belirledik. 2014 yılından sonra Hindistan'a çok fazla mermer ihracatı öngörüyoruz. Bu nedenle Hindistan pazarının önemini gözden kaçırmamak gerekiyor." dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'2013 maden ihracatı yılı olacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN