Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barış turisti GAP'tı

Çözüm süreci GAP'a ilgiyi yüzde 100 artırdı. Durma noktasına gelen turlarda talep patlaması yaşanıyor. Artan ilgi üzerine turizmciler bakir pazarlara odaklandı

Giriş Tarihi: 13.4.2013
Barış sürecinin pozitif etkileri hemen her sektörde olduğu gibi turizmde de kendini göstermeye başladı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni görmek isteyen turist sayısında adeta patlama yaşanıyor. Terör nedeniyle bir dönem durma noktasına gelen turlara olan talepte kısa sürede yüzde 100'den fazla artış oldu. Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan, GAP turlarına olan ilgide büyük bir artış gözlemlediklerini ve bundaki en büyük etkenin barış süreci olduğunu söyledi. Erkan, "Bu yıl sezon yeni açılmasına rağmen talep yüksek. Geçen yıl bölgeye 2 bin kişi götürmüştük. Bu yıl 5 binden fazla talep alacağımızı öngörüyoruz" dedi. Erkan sözlerini şöyle sürdürdü: "Güneydoğu Anadolu turları terör nedeniyle bu güne kadar hak ettiği seviyeye ulaşamamıştı. Huzur ortamı devam ettikçe bölgeye talep katlanarak artacaktır."

ŞIRNAK'A MÜJDE
Erkan, Doğu Anadolu'da turizme açılmamış bölgelerin de talep alacağını öngördüklerini söyledi. Erkan, "Şırnak, Bitlis gibi bölgelerde çok özel yerler var. Fakat insanlar terör korkusundan dolayı gidemiyordu. Artık o bölgelerin de turizme açılacağını düşünüyoruz. Yurtiçi ve yurtdışından ciddi bu bölgelere yönelik talepte artış bekliyoruz" dedi.

ALTERNATİF TURLAR GELECEK
Anı Tur Genel Müdürü Levent Çardaklı, GAP turlarında ciddi bir hareketlilik olduğunu söyledi. Çardaklı, "Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70'lik artış oldu. Bölge barış süreciyle çok hızlı bir ivme kazanacak" diye konuştu. Turizme açılmamış yerlere de turistlerin ilgi duyduğunu belirten Çardaklı, alternatif GAP turları oluşturacaklarını söyledi.

UÇAKLI TURLAR BAŞLIYOR
ETS Tur Kültür Turları Müdürü Serdar Eşmeli, 2011'de düşük talep nedeniyle kapattıkları turları 2012'de açtıklarını bu yıl da yoğun ilgiyle karşılaştıklarını söyledi. Eşmeli, "Uçak seferleri koyduk" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barış turisti GAP'tı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN