Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkez cari açığa hava bastı

Giriş Tarihi: 13.4.2013

Cari açığı düşürmek için ekonomiyi soğutan Merkez'in söylediği ile yaptığı birbirini tutmadı. Bankanın Türkiye'de üretilmesine rağmen 20 adet kompresörü Almanya'dan ithal ettiği ortaya çıktı. Cari açığı artıran uygulamaya yerli üreticiler isyan etti

Cari açığı azaltmak için uyguladığı yüksek faiz politikasıyla ekonomiyi gereğinden fazla soğutan, büyümeyi frenleyen Merkez Bankası'nın yerliden daha pahalı ithal makine aldığı ortaya çıktı. Türkiye'de 50'den fazla yerli üretici olmasına rağmen 20 kompresörü ithal eden bankaya reel sektör ateş püskürdü. Tepki çeken olay geçtiğimiz ay yaşandı. Banka, 18 adet vidalı kompresör ve 4 adet mikrofiltre alımı için ihale açtı. 5'i yerli üretim, 2'si ithalat yapan 7 firma ihaleye katıldı. İşi Alman Kaeser Kompresör'ün Türkiye distribitörü aldı. Yaşanan gelişme makine sektöründe geniş yankı buldu. Üyelerinden sayısız şikâyet aldıklarını ifade eden Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, konunun trajikomik olduğunu ifade etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yerli ürün kullanımı konusunda genelgesi bulunduğunu hatırlatan Dalgakıran, şöyle konuştu: "Üyelerimiz bize Merkez Bankası'nı şikâyet etti. İthal makinelerin fiyatı 150 ila 250 bin euro arasında değişiyor. Bankanın yaptığı ithalat sembolik olarak çok önemli. Başka bir ülkede cari açığa katkı yapan Merkez Bankası yoktur. İhaleyi özel olarak incelettik. Türkiye'de 50 firma alınan makinelerin hepsini çok daha kaliteli ve ucuza üretiyor." Makine sektörünün diğer temsilcileri de "Merkez'in faiz politikası bize büyük zarar verdi. Cari açığı azaltmak için piyasayı sıkıyor ama kendisi gereksiz ithalat yapıyor" dedi.

MİLYAR LİGİNE 10 OYUNCU
Dün sona eren Hannover Sanayi Fuarı'na bu yıl 223 Türk firması katıldı. Türk makine sektörü fuarda Almanya'dan sonra ikinci büyük ülke oldu. Aynı zamanda Makine Tanıtım Grubu Başkanı da olan Dalgakıran, 10 yılda 8-10 makine şirketinin milyar dolarlık büyüklüğe ulaşabileceğini belirtti.

İŞSİZ AVRUPALI'NIN GÖZÜ YURTDIŞINDA
Almanya Hannover'de düzenlenen fuarlara iş arayanlar damga vuruyor. 'Job Market' (İş Pazarı) adı altında kurulan stantlara ilgi fazla. Yetkililer, fuarları Avrupa'daki işsizlerin büyük ilgiyle takip ettiğini belirterek, "Kendi ülkesinde iş bulamayan gençler buraya gelip CV bırakıyor" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez cari açığa hava bastı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN