Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bankayı mahkemede yendi

Elmadağ Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti (TSHH), bir memurun bankanın istediği kredi için uygun bulmadığı eve ödediği ekspertiz ücretinin bir bölümünün iadesine karar verdi. Bankanın, hakem heyetinin kararının iptali için Ankara 3. Tüketici Mahkemesi'nde açtığı davada itiraz reddedildi.

Giriş Tarihi: 14.4.2013 14:54
Murat Gündoğar, 2012 yılının Nisan ayında İstasyon Mahallesi Tepebaşı mevkisinde bulunan bir evi satın alabilmek için bankaya kredi başvurusunda bulundu.

Banka şubesi, evin değerinin belirlenmesi için görevlendirdiği eksper için Gündoğar'dan 580 lira ücret aldı. Ancak, ekspertiz raporunda dairenin bulunduğu binanın ''yaşça büyük olduğunun ve iskan raporunun bulunmadığının'' belirtilmesi üzerine banka, Gündoğar'ın talep ettiği 80 bin lira yerine 20 bin lira kredi verebileceğini bildirdi.

Bunun üzerine evi almaktan vazgeçen Gündoğar, bankadan ekspertiz ücretinin iadesini talep etti ancak olumsuz yanıt aldı.


BANKANIN TALEBİ MAHKEMECE REDDEDİLDİ

Gündoğar, yaptığı açıklamada, bankanın ekspertiz ücretini iade etmemesi üzerine Elmadağ Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvurduğunu söyledi.

Heyetin ödediği ücretin 280 lirasının iadesi yönünde karar verdiğini belirten Gündoğar, şöyle konuştu:

''İstediğim krediyi vermedikleri için evi alamadım. Buna rağmen banka, hizmeti dışarıdan aldıkları gerekçesiyle ekspertiz bedelini iade etmedi. Hakem heyetinin kararının reddi için de Ankara 3. Tüketici Mahkemesi'nde aleyhimde dava açtı. Ancak mahkeme hakem heyetinin kararını haklı buldu ve bankanın talebini reddetti. Paranın tamamını alamasam da verilen karardan dolayı mutluyum. Banka aldığı ekspertiz ücretinin yarısını kendisine kar olarak alıyor. Mahkeme de bu nedenle paranın yarısını iade etti. Tüketiciler dikkat etsinler, mağduriyet yaşamasınlar.''


MAHKEMENİN KARARI

Ankara 3. Tüketici Mahkemesi tarafından verilen kararda şu ifadeler yer aldı:

"Davacı davasının kısmen kabulüne, kısmen reddine, dava konusu yapılan Elmadağ Kaymakamlığı TSHH'nin 2012/103 sayılı kararının 280 lirasının tüketici Murat Gündoğar'a iadesine, fazlaya dair talebin reddi şeklinde düzeltilmesine ve geçerliliğine karar verildi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bankayı mahkemede yendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN