Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hat'ın ustaları İstanbul'da

İstanbul sessiz ve derinden büyüyen İslam eserlerinin en önemli adresi oldu. Ünlü hat ustaları ve koleksiyonerlerin buluşacağı All Arts İstanbul'da değeri 100 milyonu bulan binlerce eser sergilenecek

Giriş Tarihi: 14.4.2013
Sanat piyasası çağdaş eserlerin rüzgârıyla sürüklenirken, azımsanmayacak bir çoğunluk da hızla yükselen İslam eserlerine yatırımı ıskalıyor. Sanata gönül veren vizyoner isimler, Türkiye merkezli büyüyen geleneksel İslam sanatını desteklemek için koları sıvadı. Bu yıl ilk kez düzenlenecek All Arts İstanbul fuarı, bu anlamda önemli bir adım. 18-21 Nisan arasında İstanbul Kongre Merkezi'nde sanatseverleri buluşturacak fuarda, Türk ve Osmanlı döneminden antikaya kadar geniş bir yelpazede eserler yer alacak. Satışa çıkarılacak eserlerin değeri yaklaşık 50 milyon lirayı buluyor. Fuar öncesinde organizasyona hayat veren isimler All Arts Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, Genel Koordinatörü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman ve Remzi Gür ile bir araya geldik. Remzi Gür, fuarda 15 yılı aşkın süredir topladığı ferman ve hat koleksiyonundan bir seçki sergileyecek.

92 SANATÇI KATILACAK

Fuarın amaçları arasında İslam sanatlarını icra eden usta ve öğrencilerine kendilerini tanıtma fırsatı vermek var. Klasik Türk sanatları alanında 12 kategoriden 92 sanatçıya 2 bin metrekarelik ücretsiz katılım alanı verilmiş. Fuarın bir başka bölümünde ise antika resim, çini, efemera gibi eserler sergilenecek. Modern ve çağdaş sanat örneklerinin sergileneceği galeriler ise bir diğer bölümü oluşturacak. İslam eserlerine ilgi özellikle Ortadoğu'da çok fazla. Bölgeden önemli koleksiyonerlerin katılımı beklenen All Arts İstanbul fuarıyla ilgili Financial Times başta olmak üzere birçok uluslararası yayında makale yer aldı. Qatar Museums Authority, İstanbul'daki fuara 2014'te katılacaklarını ifade ederek "Bu yıl sadece izleyiciyiz" açıklamasını yaptı. Abu Dabi Louvre ve Paris Lovre müzeleri de izleyici listesindeki önemli isimlerden. Fuarın en çok ilgi görmesi beklenen bölümü özel koleksiyonlar. Koleksiyonundan yaklaşık 40 hat ve fermanını sergileyecek işadamı Remzi Gür, gelecekte bir müze kurmayı hedeflediğini anlattı. Gür, "İslam sanatında eser bulmak çok kolay değil. Bu nedenle koleksiyonu farklı objelerle çeşitlendiriyorum. Hazır olunca müzeyi açacağız" dedi.

SANATTA YENİ BİR PLATFORM DOĞDU
All Arts İstanbul Genel Koordinatörü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman fuarın, müzayedeler dışında yeterli tanıtım ve pazarlama zemini bulamayan geleneksel sanat eserleri için bir platform oluşturacağı kanısında. Kahraman, "Bugüne kadar koleksiyonlarını sadece müzayedelerde değerlendirebilenlere fuarda tanıtım ve satış imkânı yaratılacak. Bu durum, mevcut koleksiyonların dönüştürülmesi ve zenginleştirilmesi için de bir fırsat" dedi.

KADIN HATTATLAR ÖNE ÇIKACAK
Günseli Kato, Maria Kılıçlıoğlu, Fahrennisa Zeid, Zonaro, Fikret Mualla, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Nejad Melih Devrim, Süleyman Saim Tekcan ve Alev Ermiş Mavitan gibi dev isimlerin yanı sıra geleneksel sanatçılar Hasan Çelebi, Efdaluddin Kılıç, İnci Ayan Birol, Taner Alakuş, Ferhat Kurlu ve Hilal Kazan gibi uluslararası kadın hattatlara ait eserler de fuarda sergilenecek.

100 MİLY ONL UK ÜÇ KOLEKSİY ON
Fuarda üç önemli sergi sanatseverlerle buluşacak. Remzi Gür, 'Divan-ı Hümayun Emanetleri' ismi altında fermanlarını sergileyecek. Öner Kocabeyoğlu koleksiyonundan ise modern Türk sanatı ve heykel seçkisi yer alacak. Üçüncü sergi ise Yusuf İlik'in geleneksel Türk sanatları koleksiyonu olacak. Ali Güreli, bu üç serginin toplam değerlerinin 100 milyon liranın üzerinde olduğunu belirtiyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hat'ın ustaları İstanbul'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN