Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Madagaskar yatırıma çağırıyor

Madagaskar Başbakanı Ömer Beriziky, "Turizm adına henüz yolun başındayız. Denize 5 bin 600 kilometre kıyımız var. Ancak yeterli turistik altyapı, yol ve otelimiz yok. Türk iş adamlarını turizmin geliştirilmesi için ülkeye davet ediyoruz" dedi.

Giriş Tarihi: 15.4.2013 15:43
Bazı toplantılara katılmak üzere kısa bir süre önce Türkiye'de bulunan Beriziky soruları yanıtladı.

Türk halkına ve devlet yetkililerine sıcak karşılamalarından dolayı teşekkür eden Ömer Beriziky, Türkiye'den ve İstanbul'dan etkilendiğini söyledi.
Kentin dinamizminin havaalanına iner inmez fark edildiğini ifade eden Beriziky, "İstanbul, son derece zengin ve kalkınmış bir şehir izlenimi verdi. Ayrıca aynı zamanda kitaplardan da okuduğum bir İstanbul var. Kitaplardan okuduğunuz tarihle, şehirle karşılaşmak istiyorsunuz. Bu tarihin, kentin içine işlenmiş olduğunu görebiliyorsunuz. Kültürlerin kesiştiğini, yüklü bir tarihinin olduğunu şehri gezerken görmek mümkün" diye konuştu.

İstanbul'a ailesiyle de gelmek istediğini anlatan Beriziky, "En çok Gülhane Parkı'ndan etkilendim. Oradaki lale bahçesini gezdik. Belediyenin bu şehrin güzelliğine ne kadar emek verdiğini gördüm. Lale bahçesi gerçekten çok güzeldi. Özelikle Madagaskar'da lalenin yetiştirilmesin ne kadar zor olduğunu bildiğimden bu kadar değişik laleyi bir arada görmek son derece etkileyiciydi" ifadelerini kullandı.

Madagaskar'ın milyarlarca yıl önce Afrika Kıtası'ndan ayrıldığını ve kendine özgü bir doğasının olduğunu dile getiren Beriziky, "Madagaskar'da binlerce endemik hayvan ve bitkiden bahsetmek mümkün. Yüzde 80 endemik bitki türüne sahip. Ülkemiz, dünyada birçok yerde bulunmayan farklı türdeki hayvanlara ev sahipliği yapıyor" dedi.


"ERDOĞAN, ÖRNEK ALINMASI GEREKEN BİR LİDER"

BM Ormancılık Forumu 10. Toplantısı'nın açılış töreninde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüklerini belirten Ömer Beriziky, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'ye yaptığı katkıları gözlemleme şansım oldu. Onun ülkesine duyduğu aşkı gördük. Erdoğan, örnek alınması gereken bir lider" diye konuştu.

İki ülke ilişkilerinin önemine dikkati çeken Madagaskar Başbakanı Beriziky, ekonomik ilişkilerin her ülke için de "kazan-kazan" çerçevesinde olmasını istediklerini vurguladı.

Türkiye ile ekonomik ilişkileri geliştirmek istediklerini kaydeden Beriziky, şöyle devam etti:

"Madagaskar'da çok çeşitli baharatlar var. Vanilya, kahve, karanfil gibi. Bunları Türkiye'ye ihraç edebiliriz. Kültür, eğitim ve hizmet sektörüne bağlı alanlarda da bazı çalışmalar yapılabilir. Çünkü hizmet sektörü bizim için son derece önemli. Madagaskar'da turizmin geliştirilmesini önemsiyoruz. Bu açıdan iki ülke vatandaşlarının arasında bir bağ oluşturulabilir."

Türk iş adamlarını, özellikle turizm alanında yatırım yapmak üzere ülkesine davet eden konuk Başbakan Beriziky, şunları söyledi:

"Türkiye'deki turizm sektörünü örnek almamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Türkiye gibi bir ülke çok sayıda turist ağırlamaktadır. Madagaskar olarak turizm adına henüz yolun başındayız. Denize 5 bin 600 kilometre kıyımız var. Bu yüzden deniz turizmi açısından önem taşıyoruz. Ancak bunun için yeterli turistik altyapı, yol ve otelimiz yok. Türk iş adamlarını turizmin geliştirilmesi için ülkeye davet ediyoruz."


THY, MADAGASKAR'A UÇACAK

Türkiye'nin dünya ekonomisindeki önemine işaret eden Beriziky, "Türkiye, sadece bizim ülkemiz için değil, gelişen tüm ülkeler için önemli bir pazarı oluşturuyor. Türkiye'nin Afrika' ile bir ilgisi var. İşte bu fırsatı değerlendirerek ilişkilerimizi geliştirmeye çalışıyoruz" dedi.

Ömer Beriziky, Türkiye'nin Madagaskar'ın başkenti Antananarivo'da bir büyükelçilik açtığını belirterek, "Büyükelçi geldiğinden beri son derece önemli gelişmeler oldu. En önemlisi ise Madagaskar ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler konusunda oldu. Bu kapsamda da İstanbul-Antananarivo arasında bir uçuş hattı oluşturulmasını konuştuk. THY ile görüşmeler halen devam ediyor. Sanıyorum bu yılın Aralık ayından itibaren veya önümüzdeki yılın başında İstanbul-Antananarivo seferleri başlayacak" ifadelerini kullandı.

Beriziky, Türkiye'de büyükelçilik açma çalışmalarının ise devam ettiğini kaydetti.


"MADAGASKAR HALKI, TÜRK KOLEJLERİ'Nİ ÖNEMSİYOR"

Türkiye'nin entelektüel birikimini önemsediklerini aktaran Madagaskar Başbakanı Beriziky, bu birikimden faydalanmak istediklerini söyledi.
İki ülke arasındaki eğitim programlarının daha da geliştirilmesini isteyen Beriziky, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Eğitimin son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Madagaskar'da bulunan Türk Kolejleri son derece iyi işliyor. Son derece iyi bir eğitim programları var. Bu yüzden Madagaskar halkı, Türk Kolejleri'ni önemsiyor. Eğitime dair var olan ilişkileri daha da geliştirmek mümkün. İki ülke arasında öğrenci değişimi yapılabilir. Mesela Türkiye'den gelen öğrenciler doğa alanında eğitim görebilirler. Madagaskar'da arkeoloji eğitimi alan öğrenciler de Türkiye'ye gelerek Akdeniz ve Avrupa'nın tarihi geçmişine daha hakim olacak şekilde, eğitim alabilirler."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Madagaskar yatırıma çağırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN