Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Not artırım hazırlığı

Giriş Tarihi: 15.4.2013 11:58 Güncelleme Tarihi: 15.4.2013 12:04

Japon kredi derecelendirme kuruluşu (Japan Credit Rating Agency) JCR Eurasia'nın Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Ökmen, çok yakın zamandan Türkiye'nin kredi notunu yeniden değerlendireceklerini belirterek, "Türkiye'nin not görünümünü pozitifte tutmuştuk. Bu bir sonraki adımın not artırımı yönünde gelebileceğine işarettir" dedi.

Ökten, JCR'nin Türkiye kredi notunun ise BB ile yatırım yapılabilir seviyenin iki basamak altında bulunduğunu belirterek, "Türkiye ile ilgili en son değerlendirmemizi Haziran 2012'de yapmıştık. O günden bugüne oldukça önemli değişiklikler yaşandı. Türkiye'nin makro ekonomik direncinde artış gözlemlendi. Bunun yanında dış şoklara karşı da direncini artığını gözlemledik. Bu olumlu gelişmelerin tamamının çok yakın zamanda yapacağımız değerlendirmeye yansıyacağını düşünüyorum. Türkiye'nin not görünümünü pozitifte tutmuştuk. Bu bir sonraki adımın not artırımı yönünde gelebileceğine işarettir" şeklinde konuştu.

Birbiri ardında uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Fitch Ratings, Standard & Poor's ve Moody's'in Türkiye'nin çözüm sürecinin ülke kredi notuna olumlu yansıyacağını açıklamasının beklenen bir gelişme olduğunu belirten Ökten, şöyle dedi:

"Barış süreci Türkiye'de kaynak kullanımını olumlu yönde etkileyecektir. Kredi notuna çok ciddi pozitif etkisi olacaktır. Aynı zamanda politik risklerin ve tansiyonun yumuşamasına katkı sağlayacaktır. Biraz daha izleyeceğiz, somut adımların gelmesi süreci çok ciddi pozitif etkileyecektir.

Çözüm süreci Türkiye'nin sürdürülebilir büyümesi için büyük önem taşıyor. Türkiye'nin hali hazırda içerisinde bulunduğu çözüm sürecinin önemli bir girişim olduğuna inanıyoruz. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları her ne kadar birbirlerinden farklı metodolojilere sahip olsalar da temel de bir takım ortak noktalar da bulunmaktadır. Biz de Türkiye'nin barış sürecinin devam ettirmesinin ve sonuçlarını almasının ardından bunu Türkiye'nin politik riskinin azalmasına, bölgenin hem iç hem de dış yatırımların artışına sahne olmasını sağlayacağını düşünüyoruz. Mutlaka bu sürecin sonuçlandırılmasının kredi notunu yukarı yönde itici, olumlu bir etkisi olacaktır. Bu yadsınamaz."

Ökten, yakın zamana kadar Türkiye'nin doğu illerinde yerli yatırımcıların bile yatırım yapmaktan uzak durduğunu belirterek, "Eğer Türkiye bu süreci başarıya ulaştırırsa, hem yerli hem de yabancı yatırımcının bölgede doğrudan yatırımları hızla artacak ve bu da ülke ekonomisini ve dolayısıyla notu yukarı yönde etkileyecektir" dedi.


CARİ AÇIK, BÜYÜME

Türkiye'nin kredi notunda yukarı yönlü itici unsurlarının bulunmasının yanında önümüzdeki dönemde ekonomik büyümenin de artmasıyla bazı dengelerin daha önem kazanacağını vurgulayan Ökten, şöyle konuştu:

"Türkiye'de bu yıl sonu itibariyle cari açık cephesinde yüzde 8'lere kadar varabilen bir artış riskinin var olduğunu düşünüyoruz. Aynı zamanda ekonomik büyümenin de öngörülenin de ötesinde yüzde 4 seviyelerinin daha da üstünde gerçekleşebileceğini tahmin ediyoruz. Öte yandan bütün bunlar yaşanırken, enflasyonist baskılar da yaşanmaya devam edecektir. Bu enflasyonist baskıların bu yıl sonu itibariyle yüzde 10 seviyelerine kadar yükselmesi riskin bulunduğuna inanıyoruz" dedi.

Türkiye'nin, Fitch'in geçen yıl Kasım ayında Türkiye'nin kredi notunu 'yatırım yapılabilir' seviyeye çıkarmasının ardından yakın zaman ikinci bir kredi derecelendirme kuruluşunu da 'yatırım yapılabilir' notu vermesini Türkiye'ye doğru yaşanabilecek sermaye akışları için risk oluşturmayacağını vurgulayan Ökten, "Ben daha çok ikinci yatırım yapılabilir notundan sonra sermaye akışının kompozisyon değiştireceğine inanıyorum. Bu da portföy yatırımları yerine daha ağırlıklı olarak doğrudan yatırım gelecek anlamına geliyor. Asıl mesele zaten sermayenin gelmesi değil, kalıcı sermayenin yatırım olarak gelmesi. Ben ikinci bir yatırım yapılabilir notunun Türkiye'nin dış dengelerini olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Not artırım hazırlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN