engelinin dev zararı

engelinin Avrupa Birliği ve Türkiye ekonomisine toplam zararı dudak uçuklatıyor.

Giriş Tarihi: 15.4.2013 10:51 Güncelleme Tarihi: 15.4.2013 11:17

Avrupa Birliği ülkelerinin Türk vatandaşlarına uyguladığı haksız ve hukuksuz mecburiyetinin tamamen kaldırılması , Türkiye'nin turizm değerlerinin ve Türk kültürünün yurt dışında tanıtılması için 5 yıldır tamamen kendi imkanlarıyla gönüllü uluslararası üst düzey lobi ve tanıtım faaliyetleri yürüten " Vizesiz Avrupa Hareketi ve Türkiye'yi Tanıtım Platformu " isimli sivil toplum oluşumunun Kurucu- Başkanı Rize'li turizmci vize sorununun Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerine vermekte olduğu ekonomik zararı çarpıcı rakamlarla ortaya koyarak; AB'nin Türk vatandaşlarına yönelik etik , ahlaki ve hukuki olmayan vize zorunluluğunun Avrupa Birliği ve Türkiye ekonomilerine toplam zararın yaklaşık 300 Milyar Euro olduğunu açıkladı.

" Vizesiz Avrupa milli davamız , ulusal onurumuzdur " vizyonuyla calışmalarını sürdüren Mehmet Okumuş AB'ye tam üyelikten önce 30 yıllık hukuki hakkımız olan vizesiz Avrupa hakkımızın AB siyasi organlarınca adeta gasp edildiğini , AB'nin vize engelinin Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilere çok büyük zararlar verdiğini , Türk ihracatçısının , turizm , iş ve ekonomi dünyasının rekabet gücünü zayıflattığını belirterek bu gerçeğin Avrupa Birliği siyasi organları tatafından da kabul edildiğini fakat AB'li siyasilerin geçmişte verdikleri tüm sözlere rağmen Türkiye'ye yönelik vize uygulamalarının tamamen kaldırılması veya vize şartlarında kolaylıklar sağlanması için hiçbirşey yapmadıklarını ; tam aksine AB'nin Türkiye'ye yönelik vize şartlarında zorluklar ve vize ücretlerinde artışlar olduğunu söyledi.


Mehmet Okumuş 21 Mayıs 2012 tarihinde Avrupa Birliği'nin tüm siyasi organlarına geniş ve resmi kapsamlı bir başvuru yaparak Ankara Anlaşması'na bağlı olarak 1973 yılında yürürlüğe giren Brüksel katma protokolüne dayanan ve Avrupa Adalet Divanı'nın ve AB'nin farklı ülkelerindeki yerel ve federal mahkemelerin Türk vatandaşları lehine verdiği onlarca değişik hukuki kararlarıyla da teyit edilen Türk vatandaşlarının Avrupa'da vizesiz seyahat hakkının siyasi olarak da tanınmasını ve AB'nin Türk vatandaşlarına 30 yıldır uygulamakta olduğu hukuki olmayan vize şartının derhal kaldırılmasını resmen talep etmişti.

Vizesiz Avrupa Hareketi Başkanı Mehmet Okumuş'un yapmış olduğu bu başvuru uzmanlarca Türkiye'den AB'ye yapılmış en etkili ve en kapsamlı başvuru olarak değerlendirilmiş ve Okumuş'un başvurusuna AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ,Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ve AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy'dan resmi yanıtlar gelmişti.

AB Parlamentosu Başkanı Martin Schulz Mehmet Okumuş'un resmi başvurusuna 29 Mayıs 2009 tarihinde cok kısa bir sürede jet bir yanıt vererek Türkiye'ye yönelik vize engelinin AB ekonomisine de çok büyük bir zarar verdiğini kabul etmiş ve " Türkiye ile AB arasındaki vize sorunları derhal çözülmelidir. Bu sorun AB ile Türkiye arasındaki ekonomik işbirliğine çok büyük bir engel oluşturmaktadır.Vize sorunu özellikle Türkiye'nin AB'deki en büyük ticari ortağı konumundaki Almanya'nın ekonomisine büyük zarar vermektedir." demişti.

EKONOMİSİ GÜÇLÜ TÜRKİYE KRİZ İÇİNDEKİ AVRUPA İÇİN TEK İLAÇTIR

Mehmet Okumuş Türkiye'nin global ekonomik krizden çok az etkilenmiş , ekonomik ve siyasi istikrarıyla dünyada ve bulunduğu bölgede lider konumda olan Türkiye'nin güçlü ekonomisi ve yaklaşık 12 Bin Dolar kişi başı milli geliriyle ekonomik kriz hastalığı içinde kıvranan Avrupa için tek çare olduğunu söyledi.
Okumuş Koç Üniversitesinin son günlerde yaptığı bir araştırmayı hatırlatarak , bu araştırmaya göre Türkiye'den Avrupa'ya göç etmek isteyen Türk vatandaşlarının oranının yalnızca % 10 gibi çok küçük oranlara düştüğünü belirtti. Mehmet Okumuş Türk insanının Avrupa'ya artık göçmen olarak çalışıp, yerleşmeye değil ; turist olarak gezmeye , alış veriş yapmaya , eğitim görmeye , fuarlara katılmaya , ticaret yapmaya gittiğini belirterek Avrupa'nın " vizeler kalkarsa Türkler AB'ye akın eder " endişesinin gereksiz ,komik ve asılsız olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Avrupa'nın savunmasına ve ekonomisine yılladır çok büyük katkılarda bulunduğunu belirten Okumuş " Türkiye'nin ürettiği ürünler AB'de serbestçe dolaşabilirken bu ürünleri üreten ve satan Türk insanının etrafı AB tarafından adeta vize duvarlarıyla çevrilmiş ve seyahat ve ticaret özgürlüğü elinden alınmıştır dedi.

Yıllık 120 Milyar Euro'luk dış ticaret hacmi ile Türkiye'nin AB'nin 6.büyük ticari ortağı olduğunu belirten Okumuş vize engelinin tamamen kaldırılması halinde bu rakamın ithalat , ihracat , turizm ,taşımacılık gibi sektörlerdeki gelirlerin toplam artışıyla 5 yıllık sürede 250- 300 milyar Euro'ya kolayca ulaşabileceğini belirtti.

VİZE İÇİN HER YIL 100 MİLYON EURO ÖDÜYORUZ

Türk vatandaşlarının hukuki olmayan vize şartından dolayı çok büyük ekonomik ve sosyal zararlara uğradıgını belirten Okumuş ; insanlarımızın uzun vize süreçlerinden geçtiğini , kuyruklarda bekletildiğini , tüm özel ve kişisel verilerinin sorgulanıp , deşifre edildiğini , yüksek miktarda vize ücretleri ödediğini belirtti.

AB ülkelerine hukuki olmayan vize başvuru ücretlerinin ortalama 100 Euro olduğunu söyleyen Mehmet Okumuş buna fotokopi , danışma , fotoğraf , randevu , ulaşım gibi diğer masrafların eklenmesiyle bir kişinin vize için yaptığı masrafın ortalama 250- 300 Euro olduğunu belirtti.Türkiye'den yılda ortalama 800 bin kişinin AB ülkelerine vize başvurusunda bulunduğunu açıklayan Okumuş tüm bu masrafların çok büyük bir ekonomik kayıp olduğunun açıkça anlaşılabileceğini , yalnızca vize başvuru ücret ve diğer masrafların tolamının Türk insanına yıllık maaliyetinin yaklaşık 100 Milyon Euro olduğunu söyledi.

HAVACILIK VE TURiZM SEKTÖRÜNDE ZİRVEYE UÇARIZ

TÜrkiye'den her yIl yaklaşık 6 milyon Türk vatandaşının turizm amaçlı yurt dışına çıktığını açıklayan Mehmet Okumuş vize engelinin kaldırılmasıyla bu rakamın çok iyimser bir tahmin ile 3 kat artacağını ve 12 bin Dolarlık milli geliriyle Türk turistin Avrupa pazarı için yıllık yaklaşık 20- 30 milyar Euro'luk bir potansiyel olduğunu söyledi. Mehmet Okumuş son yıllarda Türk turistlerin yüksek harcama gücüyle Avrupa ülkelerinde özlenen ve tercih edilen turist kitlesi olduğunu belitti.

Türkiye'ye vize uygalamalarının tamamen kaldırılması halinde serbest dolaşımın vereceği imkanlarla ve karşılıklı ilişkilerle ticaret , tanıtım , pazarlama ve rekabet gücünün artacağını söyleyen Okumuş , böylece Türkiye'ye gelen turist sayısında da çok büyük artışlar olacağını , harcama düzeyi yüksek turist kitlesinin Türkiye'ye çekileceğini , böylece Türkiye'nin turizm gelirlerinde yıllık ortalama 15- 20 Milyar Euro'luk artış olabileceğini belirtti.

Mehmet Okumuş AB ile Türkiye arasında vizelerin kaldırılmasının diğer dünya ülkeleri içinde bir örnek olacağını ve Türkiye'ye vize uygulayan ülkelerin tek tek bu uygulamadan vazgeçeceğini belirterek " böylece hem iç turizmde hem de dış turizmde çok büyük artışlar olacak , havayolu,seyahat -,turizm -,otelcilik gibi sektörlerin gelirlerinde 4- 5 kat artış olacaktır." dedi.

Mehmet Okumuş 2012 yılının Kasım ayında Londra'da yapılan WTM'de ( Dünya Turizm Fuarı 'ında ) Dünya Turizm Fuarı ile BM Dünya Turizm Örgütü işbirliği ile düzenlenen 'Açık Sınırlar, Açık Ufuklar' konulu konferansa Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UN-WTO) Genel Sekreteri Taleb Rifai'nin davetlesi olarak katılıp , bir konuşma yapmıştı.

Dünyanın yaklaşık 100 tane ülkesinin turizm bakanlarının ve turizm sektörünün üst düzey yöneticilerinin katıldığı bu konferansta ülkeler arasındaki vizesiz dolaşımın dünya turizm sektörüne getireceği ekonomik faydalar tartışılmış ve bu konuda Meksika iyi bir örnek olarak sunulmuştu.

Konferansta söz alan Mehmet Okumuş, Türkiye ile AB arasındaki vize sorununu dile getirmis, Avrupa'lı turizm bakanlarından ülkelerindeki siyasileri ikna etmelerini isteyen Okumuş, Türk vatandaşlarının yasal olarak kazanılmış vizesiz dolaşım hakkının iade edilmesiyle Avrupa'nın Türk turistlerle ekonomik krizden biraz olsun kurtulabileceğini belirtmişti.

Yalnızca haklı olmanın yeterli olmadığını ; aynı zamanda güçlü olmanın da şart olduğunu belirten Mehmet Okumuş ; güçlü ekonomisi ve bugünün dünyasındaki lider konumuyla Türkiye'nin ve Türk insanının vize duvarlarını haketmediğini belirtti. Mehmet Okumuş " milli meselemiz , ulusal onurumuz " olarak nitelediği Vizesiz Avrupa hakkımızın Türk insanı için çok büyük bir ekonomik ve sosyal sorun olduğunu belirterek ; hep birlikte tek vüct olarak birleşip; ekonomik gücümüz ile hukuki haklarımızı birleştirerek Avrupa'nın vize duvarlarını rahatça yıkabileceğimizi belirtti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vize engelinin dev zararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN