Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barış Emlak

Giriş Tarihi: 16.4.2013

Çözüm süreciyle Doğu'da emlak sektörü şaha kalktı. Vatandaş yastık altından çıkardığı para ve altınını konuta yatırınca satışlar ve fiyatlar % 50'ye yakın arttı. Emlakçılar "Arsa talebinde de patlama var" diyor

Çözüm süreciyle yeşeren barış umudu emlak sektörüne doping etkisi yaptı. Geleceğe güveni artan vatandaşlar, yastık altındaki parasını, altınını çıkarıp arsa ve konuta yöneldi. Bu durum yıllardır durgun seyreden gayrimenkul sektöründe patlama yarattı. Bölgedeki emlakçılar, "Eskiden 6 ayda bir-iki tane ev satardık. Şimdi bir haftada bu sayıya ulaşıyoruz" diyor. Bölgenin ekonomik açıdan en durgun illerinden Adıyaman'da bile konut satışlarında gözle görülür bir canlanma var. Adıyaman Emlakçılar Derneği Başkanı Hüseyin Karatekin, çözümle birlikte illerinde durma noktasına gelen konut satışlarında hissedilir bir artış olduğunu söyledi. Karatekin, "İnsanlar altınını bozdurup ev alıyor. Hatta şehir dışından gelip gayrimenkule yatırım yapanlar var. İstanbul'da faaliyet gösteren bir tekstilciye 2.3 milyona 13 bin dönümlük arazi sattık" dedi. Şanlıurfa Emlakçılar Derneği Başkanı Gökhan Gökmen de, ilde emlak fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 50 arttığını söyledi. Gökmen, "2012'de 100 bine sattığımız evler 160 binlere kadar çıktı" diye konuştu.

Memlekete dönüş

Diyarbakır Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Hüseyin Oğulmuş, başka şehirlere yerleşen işadamlarının memleketlerine gelmeye başladığını belirtti. Oğulmuş "Şu anda hükümetin terörü durdurma çalışmalarından umutlu olanlar yatırım için şehirde arazi bakıyor" dedi.

Yatırım için arazi isteniyor
Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu, çözümle piyasada canlanma görüldüğünü söyledi. Yatırımcıların arazi almak için yoğun olarak bölgeye geldiğini söyleyen Bedirhanoğlu, "Arsa fiyatları yüzde 10-15 oranında arttı. Yeni yatırımcılar geliyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barış Emlak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN