Damat adaylarında sevinci

Balıkesir Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkanı İrfan Günsay, ın gramının, geçen yılın ekim ayından bu yana yaklaşık 20 lira düşerek 80 lira civarına gerilemesine en fazla, düğün hazırlığı yapan damat adaylarının sevindiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 16.4.2013 15:18 Güncelleme Tarihi: 16.4.2013 15:21
Günsay, yaptığı açıklamada, geçen hafta 90 lira ve üzerinde seyreden ın gram fiyatının 80 liraya kadar gerilediğini ve bir haftada yaklaşık 10 liralık düşüşle yatırımcısını üzdüğünü belirtti.

"En güvenli yatırım aracı" diye nitelenen altında son 6 aydaki yaklaşık 20 liralık düşüşün ardından birçok kişinin, kuyumculardan bilgi almaya çalıştığını dile getiren Günsay, altını bulunanlar ve özellikle geçen hafta alım yapanların, fiyatların yeniden yükselip yükselmeyeceğini sorduğunu ifade etti.

Günsay, yatırımını altına yapanların, zarar ettiğini düşündüğüne dikkati çekerek, "Kısa vadede öyle görünebilir ancak yatırım olarak bakıldığında uzun vadede zarar edeceklerini sanmıyorum. Ayrıca altının gram fiyatının daha fazla düşeceğini beklemiyorum" dedi.


10 BURMA BİLEZİKTE 4 BİN LİRA TASARRUF

Kış aylarını genelde hareketsiz geçiren kuyumcuların işlerinin, fiyatların gerilemesiyle canlandığı bilgisini veren Günsay, son günlerdeki düşüşü bekleyenlerin de altın almaya başladığını vurguladı.

Gerilemenin, yatırımcısını üzmesine rağmen bazı kesimleri sevindirdiğine işaret eden Günsay, şöyle konuştu:

"Altının gramının, 2012'nin ekim ayından bu yana yaklaşık 20 lira düşerek 80 lira civarına inmesi, en çok damat adaylarını sevindirdi. Özellikle yaz aylarında evlilik planı yapan damat adayları, bir süre önce kara kara düşünürken bu günlerde rahat nefes aldı. Fiyatlardaki düşüşü fırsat bilen çiftler, soluğu kuyumcularda alıyor. Önceden satan çok, alan yoktu ama işler tam tersine döndü. Şimdi alan çok, satan yok. Bu kez altını olanlar beklemeye çekildi."

Günsay, Marmara Bölgesi illerinde, düğünlerde gelinlere ortalama 5 burma bilezik takıldığını anlattı.

"Gelin adayına 5 burma bilezik alacak damat tarafı, 2012'nin ekim ayında yaklaşık 10 bin lira öderken bugün aynı takıyı 8 bin liraya alabiliyor" diyen Günsay, 10 burma bilezikte tasarrufun 4 bin lira olduğunu kaydetti.

Altın fiyatlarındaki gerilemenin, düğün için alınacak yüzük, küpe, bileklik ve kolyeler eklendiğinde damat adayı ile ailesinin yüzünü güldürdüğünü ifade eden Günsay, evlenecek çiftlere, bu günlerde altın almalarını önerdi.


"YATIRIMCI DÜŞÜŞÜN DEVAM EDECEĞİNE İNANIYOR"

Altın ve Para Piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, son günlerde altın fiyatlarında yaşanan düşüşle birlikte fiyatların Şubat fiyatlarından daha aşağıda olmasına rağmen, tüketicilerin alım için beklemeyi tercih ettiğini söyledi.

Altın fiyatlarında yaşanan sert düşüşe ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Yıldırımtürk, yaşanan hareketin satışları olumlu etkilemesini beklediklerini, ancak düşüş hızlı olduğu için tüketicinin de beklemeyi tercih ettiğini söyledi.

Yıldırımtürk, şubat ayındaki düşüş sırasında yoğun alımlar olduğunu hatırlatarak, "Ancak şu anda o fiyatların da aşağısında olmasına rağmen, tüketici biraz daha beklemeyi tercih etmiş durumda... Ayrıca düşüşler daha çok yeni, duyanlar az sayıda... Bugünden itibaren satışlarda artışlar olabilir" dedi.

Altındaki düşüşü fırsata çevirmek amacıyla düğün mevsimi için kendisine hediyelik altın stoğu yapmayı düşünen tüketiciler için Yıldırımtürk, şu tavsiyelerde bulundu:

"Bu şekildeki alıcıları daha önce de uyardık, şimdi 150 liradan alıyorlar ama düğün mevsiminde belki de 135 liradan alacaklar. Benim beklentilerimden daha hızlı bir gerileme söz konusu oldu, bu gerileme bu şekilde devam ederse belki de yaz aylarında ın fiyatı 120 liraya kadar düşecek. Ama bu gerilemeyi ben çok kalıcı görmüyorum."

Nisan ayı içinde tepki alımlarının gelebileceğine işaret eden Yıldırımtürk, ''Mayıs ayında bir miktar toparlanma olabilir ancak yaz aylarında, düğün mevsiminde her halükarda altın fiyatlarının daha düşük olacağını ifade edebilirim. Bu düşüşlerde kısa vadeli stok yapmak çok doğru değil, ama tasarruf amaçlı uzun vadeli birikimler için her fiyattan altın alınması olası, ona bir şey diyemeyiz" ifadelerini kullandı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Damat adaylarında altın sevinci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN