Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son 30 yılın en sert düşüşü

Giriş Tarihi: 16.4.2013
Altın dün 1983 yılından bu yana iki günlük en hızlı düşüşünü yaşadı. Gün içinde en düşük 1.356 doları gördü. Haftalık düşüş yüzde 12'yi buldu. Altının ons fiyatının bin 200 doları bulacağı yorumları yapılıyor. Fiyatların sert düşüşünün arkasında birçok senaryo var. Düşüş, Güney Kıbrıs Merkez Bankası'nın altın rezervlerini satacağına ilişkin haberlerle başladı. Rumlar'ın rezervlerinde 500 milyon euroluk altın bulunuyor. Fiyat üzerindeki baskının altın rezervleri çok daha yüksek olan İtalya (86 milyar euro), Portekiz (13 milyar euro) ve İspanya (10 milyar euro) gibi ülkelerin de aynı yolu izleyebileceğine ilişkin endişelerden kaynaklandığı belirtiliyor.

KAR TOPU ETKİSİ

Bazı fonların stop-loss (zarar kes) ve margin call (teminat tamamlama) işlemlerinin de düşüşü hızlandırdığı yorumları yapılıyor. Bunun da kartopu etkisi yarattığı ve altında hızlı düşüşleri beraberinde getirdiği söyleniyor. Küresel ekonominin toparlanacağına ilişkin beklentilerle bazı fonların altından çıkarak hisse senedi ve devlet tahvili gibi enstrümanlara girmesi de altına olan talebi olumsuz etkiliyor.

YENİ İDDİA ABD

Piyasada sert düşüşü cuma günü ABD'de bir aracı kurumun yaptığı 400 tonluk satışın başlattığı da iddia ediliyor. Söz konusu işlemin büyüklüğünün 20 milyar dolara denk geldiği belirtiliyor.

EMTİADA DEPRE
Altın dışında dünyada tam bir emtia depremi $/ons yaşanıyor. Uzmanlar emtialarda ölüm çanlarının çaldığını söylüyor. Gümüş dün yüzde 10 değer kaybetti. 24 emtiayı içeren S&P GSCI Endeksi yüzde 2.6 düşerek, 12 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyesi olan 606.7'ye kadar geriledi. Analistler alüminyum, bakır ve nikel gibi baz metallerin fiyat tahminini yüzde 5-10 düşürdü.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son 30 yılın en sert düşüşü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN