Bu anketi sakın yanıtlamayın

İnternette aniden karşınıza çıkan bu anketi yanıtlarsanız yandınız.

Giriş Tarihi: 17.4.2013 15:21
İnternette dolaşırken karşılarına çıkan anketi yanıtlayıp bir de cep telefonu numaralarını verenler www.sikayetvar.com'a gönderdikleri şikayetlerle aşırı yüksek cep faturaları ile şaşkına döndüklerini şikayet ettiler. Uzmanlar ise "Yeni virüs internet kullanıcılarını tehdit ediyor" diyerek uyardı.

Yeni dolandırıcılığa karşı dikkat edin. İnternette arama yaparken sizi başka bir sayfaya yönlendiriliyor ve karşınıza yanıtladığınızda ödül kazanacağınızı belirten bir anket çıkıyorsa sakın bu anketi yanıtlamayın. Anketi yanıtlayan faturalı hat kullanıcıları faturalarının birden arttığından faturasız hat sahipleri ise hesaplarındaki bakiyenin sürekli düşmesini şikayet etti. İşte şikayetler şöyle:


MAĞDURLAR UYARDI: "İNSANLARI MAĞDUR ETMEYİN"

"Tesadüfen internette bir konu ararken bir anket çıktı yanıtladım. Araba gibi büyük hediyelerin çekilişi yapılacağı yazıyordu. E-posta adresimi ve cep telefonu numaramı yazdım. Bunun nasıl bir risk olduğunu şimdi anlıyorum. Sadece bir çekiliş için sms gönderdim ama maalesef sürekli bir çekiliş hakkı kazandınız şeklinde bir sürü sms ve karşılığı hattıma gelen 34 liranın üstünde ek ödeme! Bu bir nevi haksız kazanç sağlama. Eğer bu tarafıma iade edilmez ise gereken mercilere başvuracağım. Tek sms için tamam ama diğer smsler bilgim haricinde tahsil edilmiştir. Lütfen insanları mağdur etmeyin."


ÖDÜL KAZANDINIZ DİYEREK DİKKAT ÇEKİYORLAR

"İnternette bir konuyu araştırırken, önüme gelen bir anketi cevapladım. Ödül kazandınız ad, soyad ve cep telefonu numaranızı yazın denildi. Sonradan gelen cep mesajına cevap verdiğimde çekilişlere abone olduğumu ve abone ücretinin peşin alındığını öğrendim. Sitenin iletişim bilgileri olarak verilen telefon numarasının ve e posta adresin aktif olmadığının farkına vardım, bir türlü ulaşamadım. Bunları denetleyen yok mu?"


MAĞDURLAR DAVA AÇMAYA HAZIRLANIYOR

"İnternette herhangi bir arama yaparken karşınıza çıkıyor ve cep telefonu numaranızı yanıltmalı yolla yazdırıyorlar. Ardından da telefon faturamıza ücret bindiriyorlar. Tüketici haklarına başvurulup, bu yanıltıcıları adli mercilere, gerekli davaların açılması için tüm işlemleri yapacağım."


BUNLARI SAKIN YAPMAYIN!

Anket tuzağına ilişkin son dönemlerde çok fazla şikayet aldıklarına dikkat çeken Şikayetvar uzmanları, internet kullanıcılarına "Yeni virüs internet kullanıcılarını tehdit ediyor. Arama motorlarındaki sonuçları anket içeren başka sayfalara yönlendiriyor. Şüpheli sayfalardaki anket ve sorulara cevap vermeyin. Yanıtlayanların cep telefonlarına virüs gönderiliyor. Bu anketi yanıtlayıp bir de cep telefonu numaralarını verenler aşırı yüksek faturalarla karşılaştılar ya da sürekli bakiyeleri azaldı. Mağdur vatandaşlarımız konuyu yargıya taşımaya hazırlanıyor. "uyarısında bulundular.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu anketi sakın yanıtlamayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN