Tekstilci Doğu Avrupa yolunda

Giriş Tarihi: 17.4.2013

ABD ile AB arasında imzalanması planlanan Serbest Ticaret Anlaşması, pazar kaybetmekten korkan Türk tekstilcisini harekete geçirdi. Sıfır gümrükle ABD'ye ihracat yapacak olan Doğu Avrupa ülkelerine yatırım hazırlığı başladı

ABD ile AB arasında haziran ayında görüşmelere başlanacak olan Serbest Ticaret Anlaşması, Türk tekstilcilerini harekete geçirdi. Türkiye'nin bu anlaşmanın içinde bulunamaması durumunda ABD'ye yapılan 500 milyon dolarlık ihracatın sıfıra ineceğinden endişe ediliyor. Avrupa üzerinden ABD'ye yapılan dolaylı ihracatla birlikte rakamın 1 milyar dolara yükseleceğini ifade eden tekstilciler, gözünü Doğu Avrupa'ya dikti. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Cem Negrin, "Özellikle Bulgaristan ve Romanya'daki üreticiler Türkler'le işbirliği yapmak istiyor" dedi.

EN ÇOK 6. BÖLGEYİ VURUR

ABD'nin AB'den sıfır gümrükle mal alımına başladığı zaman Doğu Avrupa'da tekstilin uçacağını söyleyen Negrin, "Bu gelişme en çok 6'ncı bölge yatırımlarını vuracak. Çünkü sıfır gümrükle bu ülkelerde üretim yapmak 6'ncı bölgeden daha kârlı olacak" dedi. APS Tekstil'in patronu Osman Benzeş de, "Birkaç yıldır ABD pazarına yeniden girmeye çalışıyoruz. Ters bir duruma Türkiye'nin tahammülü yok. Emeklere yazık olur" diye konuştu.

'SAHAYA 1-0 MAĞLUP İNİYORUZ'
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ABD ile Serbest Ticaret Anlaşması (STA) için düzenlenen 'İstanbul Zirvesi'nde konuştu. Çağlayan, "AB bir ülkeyle STA anlaşması yapıyorsa ve Türkiye buna taraf olamıyorsa sahaya 1-0 mağlup iniyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekstilci Doğu Avrupa yolunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN