'Ortak uçak üretelim'

Giriş Tarihi: 18.4.2013

Sivil havacılık tarihinin en yüksek siparişini veren THY, 117 uçak için Airbus'la imza attı. Törene Bakan Yıldırım'ın "Airbus'la ortak uçak üretmek istiyoruz" çağrısı damga vurdu

Türk Sivil Havacılık tarihinin en büyük uçak siparişinde imzalar atıldı. THY'nin Airbus'a verdiği 13.5 milyar dolarlık 117 uçak siparişi için yapılan imza törenine siyasetçiler de yoğun ilgi gösterdi. Törende Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Airbus Başkanı Bregier'e "Birlikte uçak yapalım" teklifinde bulundu. Yıldırım, "Elinizi çabuk tutun. Sizden bu alanda kapsamlı bir anlaşma istiyoruz" dedi. THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ise "Hedefimiz dünyanın en büyük 10 şirketinden biri olmak" diyerek şöyle devam etti: "Bu anlaşmayla THY, Avrupa'nın en büyüğü olma yolunda önemli bir adım daha atmış oluyor." Hamdi Topçu, siparişi verilen uçakların filoya katılmasıyla birlikte sayının 2020'de 375'e ulaşacağını söyledi. Topçu, bu yıl hizmete girecek uçaklarla yolcu sayısını 46 milyon kişiye 2020'deise bu rakamı 90 milyona ulaştırmayı hedeflediklerini belirtti.

'BİZDEN HIZLI BÜYÜYEN THY'Yİ KISKANIYORUZ'
THY ile yeni bir sayfa açtıklarını ifade eden Airbus Başkanı ve CEO'su Fabrice Bregier, "THY, Airbus'tan da hızlı büyüyor ve biz bunu kıskanıyoruz" diye konuştu. İstanbul'da yapılacak üçüncü havalimanını da takip ettiklerini belirten Bregier, "Yeni havalimanı ve trafik artışıyla birlikte THY ile ilişkimiz güçlenecek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ortak uçak üretelim'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN