Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Varlık Barışı'na 'cennet' ayarı

Giriş Tarihi: 18.4.2013

Offshore'daki zulalara savaş açılması ve Avrupa'daki 'mevduata yüksek vergi' yurtdışında parası olan Türkler'i sıkıştırdı. Hükümet yeni Varlık Barışı'yla, yer arayan paraya adresi gösterdi. Taslak çalışmada vergi cennetleri de kapsama girecek. Yatırım için parasını getirene sıfır vergi gündemde

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın ABD'de açıkladığı üçüncü Varlık Barışı'nın ayrıntıları netleşmeye başladı. Ekonomi yönetimi yeni barış için dünyada başlayan offshore skandalını fırsata çevirecek adım atmaya hazırlanıyor. Yeni düzenlemede 5 yıl önce çıkan kanundaki yurtdışı tabirinin vergi cennetlerini de kapsayacak şekilde genişletilmesi öngörülüyor. Bu gerçekleşirse, İngiltere hükümetinin desteklediği Vergi Adaleti Ağı tarafından hazırlanan raporda 158 milyar dolar olarak belirtilen Türk işadamlarına ait zulaların da Türkiye'ye getirilmesi sağlanacak.

YATIRIM YAPANA VERGİ MUAFİYETİ
Konuyla ilgili olarak ekonomi yönetimi çalışmalara başladı. Bu kez Varlık Barışı'nın sadece yurtdışındaki kaynaklarla sınırlı tutulabileceği öngörülüyor. Yetkililer, yeni düzenlemenin Malta, İsviçre, Güney Kıbrıs, Anguilla, Andora, Antiqua, Aruba, Bahamalar, İngiliz Virjin Adaları, Seyşeller, Cayman, Bermuda ve Amerikan Virjin Adaları gibi vergi cenneti olarak bilinen ülkelerde varlığı bulunanları da kapsayabileceğini belirtiyor. Yeni çalışmada tartışılan formüller arasında en dikkat çekeni yatırım yapana vergi muafiyeti. "Teşvikten yararlan, vergi ödeme" planı üzerinde çalışan yetkililer, yatırım amaçlı gelecek para için sıfır verginin gündeme geleceğini belirtiyor. Yetkililer, tasarruf amaçlı Türkiye'ye getirilecek para için de düşük oranlı bir vergi uygulanabileceğini kaydediyor. Yeni düzenlemede Türkiye'ye getirilen varlıklar üzerinden alınacak. Birikmiş borçların gecikme faizinin silinip, yeniden yapılandırması da öneriler arasında.

TAM ZAMANI
Türkiye geçmişte iki defa Varlık Barışı çıkardı. İlkinde yurtdışında 10.8, yurtiçinde 4.08 milyar liralık kaynak beyanında bulunuldu. Temmuz 2009-Aralık 2009 döneminde ise yurtdışından 16.2, yurtiçinden ise 16.3 milyar lira varlık beyan edildi. İlk iki barış 2008'deki küresel kriz dönemine denk geldiği için Türkiye'ye gelen para daha az olmuştu. Dünyada patlak veren offshore krizinden sonra başta Avrupa olmak üzere birçok ülkede banka bilgilerinin deşifresi gündemde. AB ülkeleri vergi cennetlerine karşı savaş açıyor. Güney Kıbrıs'ın ardından 100 bin euronun üzerindeki mevduata vergi uygulamasının diğer ülkelere de yayılması gündemde. Bu ortam, Avrupa'da park eden zulaların bu dönemde Türkiye'ye getirilmesi için fırsat olarak görülüyor.

BAŞBAKAN 'ZULA' DEMİŞTİ
2008 Kasım'ında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'zula' açıklaması gündeme oturmuştu. Başbakan, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda krizin etkilerinden yakınan işadamlarının zulalarında iki yıl yetecek paralarının bulunduğunu söylemişti.

Ali Babacan
'1-2 aya kanun hazırlanır'
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, konu üzerinde Maliye Bakanlığı'nın teknik çalışma yaptığını, çalışmanın belli bir noktaya ulaşmasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacağını ifade etti. Türkiye'ye giriş yapacak sermaye konusunda bir rakam vermenin zor olduğuna işaret eden Babacan, şunları söyledi: "Bu konuda istekli olanlar var. Geçen dönem beyanname veren ama sonradan cayıp birikimini getirmeyenler oldu. Yasal düzenlememizi yapar, kapıları açarız. 1-2 ay içinde yasa çıkabilir."

Mehmet Şimşek
'Başbakan talimat verdi'
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Varlık Barışı konusunda bir süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimat verdiğini belirterek, "Konuyu çalışıyoruz. Henüz detaylandırmadık. Ama kapsamı itibarıyla daha önce yapılandan farklı olabilir. Sadece yurtdışı kaynaklara yönelik olabilir" dedi. Şimşek, yeni barıştan ne kadarlık bir para girişi beklendiğine ilişkin sorulara da "Bu aşamada rakam telaffuz etmek doğru olmaz" yanıtını verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Varlık Barışı'na 'cennet' ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN