Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkel'i de vururlar

Giriş Tarihi: 19.4.2013

Avrupa'nın en sağlam ekonomisi olarak gösterilen Almanya'nın da notu düştü. Ülke ABD'li Egan Jones'un kararıyla 3A'sını kaybetti. Euro Bölgesi'ni "Ne olacak" endişesi sararken, Moody's Almanya'ya destek çıktı

Dünyada reyting şirketlerinin dokunmadığı ülke kalmadı. AB'nin en sağlam kalesi olarak görülen, "Parayı benden değil kendi zengininden iste" diyerek krizdeki ülkelere tepki gösteren ve Yunanistan'a borç komiseri atayan Almanya da notçulardan nasibini aldı. Avrupa'nın demir leydisi olarak görülen Almanya'nın Şansölyesi Angela Merkel, ABD merkezli kredi derecelendirme kuruluşu Egan Jones'un saldırısına uğradı. Reyting şirketi, Almanya'nın kredi notunu A+'dan A'ya indirdi, görünümünü ise negatif olarak belirledi.

MOODY'S DESTEK VERDİ

Kuruluş, not indirimine gerekçe olarak Avrupa Birliği'nin zayıf üyeleri ve bankalardaki riskleri gösterirken, Almanya'nın 2011 yıl sonunda yüzde 80 olan borç/GSYH oranının yüzde 100 seviyesine çıkmasını beklediğini kaydetti. Moody's ise Almanya'ya arka çıktı. Sıfırcı hoca, Almanya'nın 3A notunu teyit ettiğini bildirdi.

ALMANYA'DAN KIBRIS'A DESTEK
Güney Kıbrıs kurtarması Almanya parlamentosunun onayını alarak önemli bir engeli aşmış oldu. Parlamentonun 602 üyesi kurtarmaya destek verdi. Euro Bölgesi üyeleri Güney Kıbrıs'a 9 milyar euro verecek. 1 milyar euroluk kaynağı da IMF sağlayacak.

WEİDMANN: KRİZİN AŞILMASI 10 YIL ALABİLİR
Almanya Merkez Bankası Başkanı Jens Weidmann, Avrupa'daki borç krizinin 10 yıl alabileceğini söyleyerek, hükümetlere daha fazla rol üstlenmeleri çağrısında bulundu. Weidmann, yapısal denetimlerin artırılması yönünde baskı yaptı. Wall Street Journal gazetesine röportaj veren Weidmann, gerektiği taktirde Avrupa Merkez Bankası'nın faiz indirebileceğinin de sinyalini verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkel'i de vururlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN