Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Niyetin yoksa başkası oynar

Mustafa Koç'un "Yerli otomobil intihardır" sözüne sert tepki geldi. Sanayi Bakanı Nihat Ergün, "Niyetin yoksa başkası oynar" dedi. Ekonomi Bakanı Çağlayan ise "Koç maksadını aştı" yorumunu yaptı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "yerli otomobil" önerisine bugüne kadar olumsuz yanıt vermeyen hatta 2012 ocakta projeyle ilgili üretim bandı kuracaklarını açıklayan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'un önceki günkü sözleri kafaları karıştırdı. Koç'un "Yerli oto ticari intihardır" sözünün köprü ve otoyol ihalesinin iptali sonrasında gelmesi dikkat çekti. Bu sözlere ilk tepki de iki bakandan geldi. '

YERİM DAR' DEME

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün Ekonomi Muhabirleri Derneği ile sohbet toplantısında, "Biz sektöre, 'Siz yapın biz önünüzü açalım' dedik ama senin oynamaya niyetin var mı, yok mu? Onu söyle. Hiç 'yerim dar, yenim dar' deme. Oynamaya niyetin yoksa 'ben oynamayacağım' dersin olur biter. Sen oynamazsan başkası oynar" dedi.

MAKSADINI AŞTI

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise Bursa'da Otomotiv Proje Pazarı ve Tasarım Yarışması'nda Mustafa Koç'un sözlerine tepki gösterdi. Çağlayan, "Mustafa bey bunları bizim anladığımız şekilde söylediyse, bu maksadını aşmıştır, yakışan bir laf değildir. Koç Holding'e yakışmamıştır. Kınıyorum" dedi.

Yerli oto süreci nasıl başladı?
Yerli otomobil konusu ilk olarak Başbakan Erdoğan tarafından 2011'deki TÜSİAD Genel Kurulu'nda gündeme getirildi. Erdoğan, o dönemde "Bir babayiğit çıksın da yerli otomobil üretsin" demişti. Mustafa Koç aynı yılın ekim ayında, "Bu, önemli bir yatırım kararıdı" sözleriyle gündeme gelmişti. 2012 yılı başında ise Fiat ile birlikte otomotiv üretmek konusunda çalışmaya başladıklarını belirtmişti. Mustafa Koç'un ardından Fiat da "Çok ciddi ilgileniyoruz" açıklaması yapmıştı. MÜSİAD üyesi Derindere Otomotiv ise elektrikli otomobil üretmişti.

Koç performansını Türkiye'ye borçlu
Koç'un bugünkü büyümesini Türkiye'ye borçlu olduğunu anlatan Çağlayan, şöyle konuştu: "Türkiye'nin marka değerinin yükselmesinden bütün şirketlerimiz gibi onlar da faydalanıyor. Koç Grubu da performansını Türkiye'ye borçlu. Ben bu konuyu kendisiyle görüşeceğim."

2 milyon yaşlı araca teşvik
Sanayi Bakanı Nihat Ergün, 20 yaş üstü 2 milyon araçla ilgili de şunları söyledi: "Çevreyi daha çok kirletenler daha yüksek Motorlu Taşıt Vergisi ödeyebilir. Eski aracın belirli bir bedelle alınması ya da kredi mekanizması gibi teşvik edici yöntemler de geliştirilebilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Niyetin yoksa başkası oynar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN