Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yatırım liginde Türkiye açık ara önde

Hükümetin iki bakanı, AB'nin Güney Kıbrıs sınavının başarısızlıkla sonuçlanmasının Türkiye'ye yarayacağını söyledi. Sanayi Bakanı Ergün, "Türkiye istikrarıyla fırsatlar ülkesi" dedi. Maliye Bakanı Şimşek de "Stres testinden geçtik" mesajı verdi

Giriş Tarihi: 19.4.2013
Çözüm süreciyle başlayan toplumsal huzur ortamı ve teşvik sistemi gibi gelişmeler Türkiye'yi yerli ve yabancı yatırımcıların gözünde güvenli, fırsatlarla dolu bir pazar haline getirdi. Mali imkânlar artarken, organize sanayi bölgeleri şimdiden dolmuş durumda. Kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen not artırımları da yönünü Türkiye'ye çeviren yatırımcı sayısını hızla artırıyor. Bu tablo ülkeyi dünya devlerinin yatırım liginde zirveye çıkarıyor.

AB'DE GÜVEN BUNALIMI VAR

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün son yıllarda gösterilen performansla Türkiye'nin tüm dünyada "Güvenli liman olduğu" algısının güçlendiğini vurguladı. Avrupa Birliği'nin Güney Kıbrıs örneğinde gösterdiği kriz yönetimi performansıyla güven ortamını yaraladığını belirten Ergün, "Bankacılık sistemini düzeltemeyen Avrupa'da güven problemi iyice derinleşiyor. Ekonomiye enjekte edilen paralar reel sektöre, sanayiciye, tüketiciye ulaşmadığı için ülkeler büyümüyor. Güney Kıbrıs örneğinde olduğu gibi bankalardaki mevduata el koymayı düşünen sert çözüm yöntemleri yatırımcıları ürkütüyor" dedi.

'BÖLGENİN MERKEZİYİZ'
AB güven kaybederken Türkiye'nin istikrarlı büyümesiyle dikkat çektiğine vurgu yapan Bakan Ergün, Türk finansal sisteminin daha önce birçok krizle test edildiğini de söyledi. Ergün sözlerini şöyle sürdürdü: "Birçok ülke yarınını göremezken Türkiye Orta Vadeli Programı devreye aldı. Tüm dünyadan yatırımlar artarak geliyor. Orta vadede gelen sermaye daha da artacak. Ayrıca Ortadoğu ve Afrika ülkelerine yapılacak operasyonların merkezi de Türkiye olacaktır."

'DÜNYAYA AÇILAN KAPI'
Dünyada eşine az rastlanır bir teşvik sistemi uygulandığını anlatan Bakan Ergün, yerli ve yabancı girişimcilere büyük kolaylıklar sağlandığını belirtti. Ergün, "Türkiye, bölgesel gelişmeler göz önüne alındığında cazibe merkezi bir ülke. Türkiye'ye yatırım yapmak girişimciler açısından stratejik bir adım. Türkiye tüm dünyaya açılan bir kapı" diye konuştu.

ŞİMŞEK: TÜRKİYE STRES TESTİNİ GEÇTİ
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de dünyada sağlam görünen birçok ülkede bankaların battığını anımsatarak, "Güney Kıbrıs'ta mevduatlara el konuldu. Güvenli liman, vergi cenneti algısı vardı. Ama paralar battı. OECD cennetlerinde vergi imtiyazlarına son verildi. Dünyada birçok banka batarken Türkiye stres testinden başarıyla geçti" dedi.

'ÇÖZÜM SÜRECİ EKONOMİYİ BÜYÜTÜR'
Hükümet in kararlılıkla yürüttüğü çözüm sürecinin Türkiye ekonomisine kredi notu ve yatırım olarak etki edeceğini anlatan Bakan Şimşek, şöyle devam etti: "Bu süreç Türkiye'yi büyük çıkışa yöneltecek. Çözüm süreci başarılı olursa farklar azalacak. Türkiye Almanya ile arayı kapatacak. Batman'ın Bursa ile, Türkiye'nin ise ABD ve Almanya ile eşitlenme süreci hızlanacak. Süreç uluslararası yatırımcılar için de sürpriz oldu."BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yatırım liginde Türkiye açık ara önde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN