Çözüm hattından petrol akacak

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Irak petrolünü Türkiye'ye getirecek yeni boru hattı için "Çözüm sürecinin ölçülebilir ilk sonucu olacak" dedi

Giriş Tarihi: 20.4.2013
Enerji Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Irak petrolünü Türkiye'ye getirecek yeni boru hattının çözüm sürecinin ölçülebilir ilk sonucu olacağını söyledi. Irak Merkezi Hükümeti'nin hassasiyetini dikkate aldıklarını söyleyen Yıldız, "Yokmuş gibi bir şey yapamayız. Oradaki 19 ülke, 39 şirket 4-5 yıldan beri faaliyet gösteriyorken problem yok. Problem yoksa bunlar ticari sözleşmedir. Bu ticari sözleşmeleri biz de yapabiliriz" dedi. Türkiye'nin Irak'ın normalleşmesine itina gösterdiğini anlatan Yıldız, "Hidrokarbon yasası gündemde. Gelirlerin yüzde 17'sini Kuzey Irak, yüzde 83'ünü merkezi hükümet alacak. Ancak şu ana kadar kendi aralarında dağıtabilmiş değiller. Bunu belki Türkiye sağlayacak" diye konuştu. Türkiye'nin ticari sözleşme yapma hakkına sahip olduğunu söyleyen Yıldız, "Biz bu anlaşmalara değer katıyoruz, yaptığımız ticari sözleşmelerde karşılıklı çıkar esas" ifadesini kullandı.

İSRAİL'E MESAJ VERDİ
İsrail'in özür dilemesiyle gündeme gelen boru hattı konusunda da açıklama yapan Yıldız, "İşbirliği yapabiliriz. Bu konuda kapalı değiliz. Ancak İsrail ile aramızdaki 'çözüm süreci' başladıktan sonra bu olabilir" dedi. Yıldız, ikinci nükleer santralle ilgili olarak da, "Çin veya Japonya ile hükümetler arası anlaşma yapacağız. Mayısta bu işin adını koyacağız" şeklinde konuştu.

SİSMİK GEMİ AKDENİZ'E İNİYOR
Sismik geminin Karadeniz'deki işlerini bitirip Akdeniz'e geçeceğini anlatan Yıldız, "Üç ve iki boyutlu taramaların hepsini yapıyor. Denizde 6 kilometre derinliğinde, 1 kilometre eninde bir yerin süpürüldüğünü düşünün. Ne varsa onu gösteriyor" dedi.

TANER YILDIZ, SABAH'I BAKANLIKTA AĞIRLADI
Bakan Taner Yıldız, Turkuvaz Medya Grubu temsilcilerini bakanlıktaki özel kameriyede ağırladı. Yemeğe SABAH Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu, Takvim Gazetesi Ankara Temsilcisi Mehmet Çetingüleç, SABAH Ankara Yayın Yönetmeni Osman Altınışık ile SABAH Gazetesi Ankara Haber Müdürü Yahya Bostan katıldı. Yıldız, bakanlık binasındaki yalıtım çalışmalarını anlattı.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözüm hattından petrol akacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN